| mocanassorinas a întrebat:

Acest site chinezesc alibaba este de incredere sau nu?

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Acel sait e un fel de OKAZII.ro - e de fapt un portal pe care vând sute de mii de firme minuscule și chiar persoane particulare. Deci nu trebuie să te întrebi dacă portalul e de încredere, ci dacă un anume vânzător (de la care ai vrea tu să cumperi ceva) este.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Da. e un site oarecare ca si unele tari cum au. ca si Romania cu okazii

| WaterDrop a răspuns:

In mod normal, vanzatorii sunt verificati prin recenziile clientilor care i`au avut la fel ca si anumite siteuri de la noi.Te poti orienta dupa numarul de commenturi si cat de bine a fost cotat fiecare vanzator, pentru a avea o oarecare siguranta in plus.

| KNST a răspuns:

Site-ul este OK. Daca te hotarasti sa cumperi ceva (indiferent de site), cauta in primul rand sa vezi ce rank are vanzatorul. De regula, cumparatorii voteaza pe site acordand stele vanzatorilor. Stele multe = vanzator de incredere. Eu am fost multumit, ori de cate ori am cumparat cate ceva de pe alibaba.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Situl Alibaba comercializeza produsele diversilor vanzatori din China, este mai mult un site de anunturi (ex. okazii) decat unul de cumparaturi online.

Recomandarea noastra este sa privesti cu scepticism anunturile postate acolo, exista foarte multe persoane care au fost dezamagite de ceea ce au primit, comparativ cu prousele prezentate in poze - cateva exemple:
http://9gag.com/......from-china

http://www.huffingtonpost.com/......49572.html

In plus, daca esti dezamagit de produsele primite, cel mai probabil nu le vei putea returna si nu vei putea depune o plangere.

| Paulystar a răspuns:

O prietena de-a mea a luat de acolo ceva de impletit si diferite diy-uri. Au venit la fel ca in imagine, insa pentru haine site-ul nu e bun! Mai ales hainele folosite sau cele ieftine! Iti recomand amazon.com hainele sunt de incredere si ieftine, vei vedea! Sau poti sa folosesti aiexpress.com de acolo am luat multe rochii si au venit foarte bune, marimea tot foarte buna! Succes!