| SecretName123 a întrebat:

AJUTOR TPU! ????????????Morrrr!????????????Am nevoie de cat mai multe raspunsuri ca mor! Pozele care i le trimiteam tipului pe care il iubeam enorm AU AJUNS PE INTERNET!????????Vreau sa morrrr! Mi-e atat de rusine! Simt ca mor,JUR din tot sufletul! Eu i-am spus foarte clar ca sa nu le puna pe internet sau sa nu arate la nimeni! El mi-a raspuns ca nu.Mi-e mila de el sa il dau la politie,si oricum am citit undeva ca politia in cazuri ca acestea nu va face nimic.Dar nu ma pot impaca cu ideea ca pe internet sunt filmulete si poze cu mine! Va dati seama, ma vede tot mapamondul! Mi-e rusine! Nu vreau sa ma intalnesc cu nimeni ca ma tem sa nu ma fi vazut pe net! Parintii mei nu stiu asta. Daca ar sti sunt sigura ca ma vor omori! M-ar trimite pe strazi! La psiholog nu merg deoarece nu vreau sa stie ca fac asta! As muri de rusine in fata ei! Deci asta normal ca nu vreau! Plang in hohote toata ziua si noaptea nu dorm! Parintii cand ma vad nu le pasa.Imi vine sa ma sinucid si cred ca asta voi face! Va rog sa imi alinati suferinta din inima fara vorbe rautacioase sau batjocoritoare. Dati-mi niste sfaturi si spuneti-mi cum sa procedez! Intelegeti va rog! Intelegeti ce e in sufletul meu! Voi ma veti ajuta si stiu asta

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

In primul rand nu te ajuta acum psihologul ca nu va sterge el pozele cu tine de pe internet.In al doilea nu stiu de ce i-ai dat asemenea poze unei persoana pe care se presupune ca o iubesti cu toate ca pari mica pentru asa ceva.
Nu are de ce sa iti fie mila sa il dai la politie.Lui nu i-a fost mila de tine cand te-a facut de cacao pe intreg mapamondul cum spui tu?
Spune-i sa stearga pozele pentru ca ai fost la politie si ai depus o plangere si daca ai noroc si nu s-au distribuit mai departe te-ai scos.Dar totusi cred ca ar trebui sa mergi la politie deoarece a postat ceva la care tu nu ti-ai dat acordul.

| alin131 a răspuns:

Mai, linisteste-te si hai sa gandim putin. Multe fete patesc sa li se posteze pe internet poze cu ele dezbracate si filmulete. Nu te mai stresa, nu te mai supara. Nu traiesti cu lumea din jurul tau, ai facut o greseala ca i le-ai dat, gata. Astea sunt lucruri care se repara, esti in viata si trebuie sa fi sanatoasa si fizic si psihic. Nu te mai supara din orice, lasa-le incolo de poze, exista fete care sunt rapite si obligate sa se prostitueze si ajung sa planga batute si vioate zilnic.

Ma rog pentru tine acum, ca Iisus Hristos sa te ajute sa iti revi si sa nu mai plangi, sa fi puternica si sa te ajute Dumnezeu sa treci peste toate acestea cu bine. Suntem toti copiii lui Dumnezeu, trebuie sa ne traim viata, si sa avem o stare de veselie permanenta.

Am trecut prim mai multe decat atat in viata mea, am facut rele de numai Dumnezeu stie si plang cand imi aduc aminte de cate prostii am facut si cati oameni am suparat. Si mereu Dumnezeu a fost si este langa mine, nu ma lasa, ma iubeste si ma sprijina si vrea sa fac bine altora.

Daca tu ai problema asta ca ai poze cu tine pe internet gandeste -te ca eu am patit mult mai rau in copilaria mea... Poate asta m-a afectat psihic, dar am invatat sa iert si sa il rog pe Dumnezeu sa ii ierte si El pe cei care mi-au facut rau.

Vreau sa te mangai cu cateva cuvinte si sa iti spun ca esti un copil bun si bland si nu merita sa te mai superi. O sa iti revi, daca vrei sa mergi la politie poti sa mergi, dar sa stii ca omul care a facut asta va face puscarie. Iti e mila de el si asta iti vine din inima, vezi cat de blanda poti fi? Nu asa ne-a invata Iisus Hristos? Sa fim buni si blanzi si iertatori? Crede-ma ca oricine in viata asta te poate dezamagi, dar Dumnezeu va fi mereu langa tine si te va sprijini si nu te va lasa.

Am plans si eu ca sa ma descarc de fiecare data cand pateam cate ceva, si simteam cum Dumnezeu ma mangaie si imi alina suferinta. Te-as strange in brate daca as fi langa tine si ti-as spune ca nu merita sa te consumi cu lacrimi si suparare. Tu esti o femeie frumoasa care trebuie sa isi continue viata si sa mearga mai departe. Ma gandesc cand imi este mai greu la faptul ca atunci cand eu sunt trist si suparat exista oameni pe planeta asta care se zbat intre viata si moarte si atunci imi dau seama ca nu e bine sa stau suparat.

Fiecare dimineata incepe cu un rasarit pentru ca soarele zambeste catre pamant si il incalzeste. Si toata natura si oamenii se bucura de soare zi de zi. Seara el apune doar ca sa rasara iar in cateva ore. Uite cat de frumos a lasat Dumnezeu sa fie soarele cu pamantul. Stateam si ma gandeam uneori la faptul ca soarele nu oboseste niciodata sa incalzeasca pamantul si am auzit o replica mai demult care spunea ca soarele incalzeste pamantul de mai bine de 2000 de ani si niciodata nu ii spune "Imi esti dator..."

Vezi tu acum plangi, dar lacrimile le poti sterge si cu capul sus poti merge mai departe. Ce sa faca o fata care si-a pierdut un picior intr-un accident de masina? Care ar vrea sa planga si sa isi descarce sufletul si sa fie iar intreaga?

Bucura-te ca esti intreaga, ca ai tot ce ai nevoie si ca il ai pe Dumnezeu. El ne alina suferintele la toti, atunci cand nu mai poti El te intareste, fie prin oameni, fie prin a iti rezolva problemele chiar daca ele par imposibile de reparat pentru noi ca oameni.

Lasa orice gand rau sa iasa din mintea ta si umple-ti inima de dragoste. Esti una din putinele persoane pe care le-am auzit ca le este mila de cineva care le-a facut rau.

Ai un suflet bun si bland si iti pasa de cel care ti-a facut rau.

Pai nu asta inseamna sa fi om?

Te rog linisteste-te, calmeaza-te si lasa toate sentimentele negative sa plece de la tine. Viata merge mai departe si trebuie sa traiesti acest dar (viata) de la Dumnezeu.

Am patit multe belele si uite ca sunt aici sa iti alin putin suferinta daca pot. Am o cunostiinta care era bolnava de cancer in ultima faza si ne-am rugat la Dumnezeu mai multi oameni pentru ea si acum nu mai are nimic. Sti cat de mult traieste fiecare zi? are zile cand sta treaza 40 de ore si doarme doar 4-5 pentru ca ii place sa traiasca. Apreciaza viata data de la Dumnezeu.

Si multi altii care ii cunosc si care au trecut peste multe lucruri mult mai grave...

Esti tanara si ai multe de facut in viata asta, o sa vezi cand o sa devi medic sau o sa ai o organizatie care sa ajute oamenii.

La ce suflet bun ai te ajuta Dumnezeu sa poti sa ajuti si tu in viitor pe altii si sa salvezi vieti.

Nu mai plange, revino-ti si pune putin capul pe perna si roaga-te la Dumnezeu sa te ajute. O sa vezi ca Dumnezeu nu te lasa niciodata, Iisus Hristos ne vrea fericiti si veseli si sa traim viata aceasta.

Lasa orice gand rau sa plece, fi puternica si mergi mai departe. Dumnezeu nu iti da niciodata mai mullt decat poti duce...

Hai mai, revino-ti si invata sa zambesti din nou. Esti tanara, frumoasa si ai un viitor frumos inainte, sper ca ai mai oprit din lacrimi cand ai citit asta si ca esti mai linistita. Te ajuta Dumnezeu sa iti revi.

| doctorandus a răspuns:

De unde stii ca le-a pus el? Poate un hacker i-a spart calculatorul/contul.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, suferi consecintele faptelor tale.
Ai trimis cu buna stiinta poze nud (asa am inteles din toata disperarea ta) unui tip pe care il crezi iubitul tau, desii, nu v-ati intalnit niciodata si nu-l cunosti, putand fii un golan sau un peste, care asta face, imbrobodeste fetite, pe care apoi le expune pe intenet, ca sa obtina oferte de la diversi.
Intr-un caz in care primeste un pret bun, poate sa iti propuna, ca acum ai cazut in plasa lui, sa vina sa te intalneasca, sa te iubeasca samd, cu scopul sa te ia si sa te vanda pe piata de prostitutie.
Ma indoiesc ca acel baiat te-a iubit vreo secunda, totul facand parte din scenariul de a te face pe tine sa te indragostesti de el.

Sfatul meu este:
- spune-le parintilor tot adevarul si arata-le pozele, indiferent cat iti este de rusine, trebuie sa le spui, imediat.
- doar parintii tai pot cere lui Google sa dea jos pozele (banuiesc ca tu esti minora).
- iar tie personal, iti dau un sfat: niciodata, dar absolut niciodata in viata ta, nu mai trimiti poze nud nimanui, pentru ca poti avea de suferit mult mai tarziu in viata, cand vei ajunge cineva respectabil sau intr-o functie mare.

| sabin89 a răspuns (pentru alin131):

Păi ce faci, măi, scrii romane aici pe TPU? Nu poţi să sintetizezi ideile si să scrii... jumătate din cât ai scris? Ca să nu mmai zic că amesteci ideile, încât nici tu nu mai stii ce ai scris pe acolo. Auzi, cică să avem o stare de veselie permanentă. Cum să fii într-o veselie când ţi se întâmplă lucruri grave, când este pusă în joc onoarea si demnitatea ta? Două fraze mai jos chiar tu recunosti că plângi uneori, când îţi aduci aminte de prostiile pe care le-ai făcut. Deci nici la tine veselia nu e permanentă, pentru că mai si plângi. Tu plângi, iar altuia îi recomanzi să fie vesel. Observi cum te încurci în propriile tale idei? Asa e când scrii mult si gândesti puţin. Lasă fata să plângă când este de plâns si să fie veselă când e cazul; nu acum. Pentru acum dă-i un sfat dacă poţi, cum să iasă din încurcătură.

| alin131 a răspuns (pentru sabin89):

Nu sunt perfect. Mai gresesc si eu, trebuie sa recunosc. Am vrut sa spun sa se mai linisteasca si sa nu se mai streseze atata...

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Ne pare foarte rau ca ai intampinat o astfel de situatie neplacuta. Recomandarea noastra este sa ceri persoanei care le-a postat sa le stearga sau sa le raportezi. De asemenea, poti detalia ce infatiseaza acele poze si ce varsta aveai atunci cand acestea au fost facute? In functie de continutul lor aceste poze pot fi considerate pornografie infantile si atunci ele pot fi mult mai usor indepartate de pe internet.

Intelegem ca aceasta situatie este una foarte dificila pentru tine si iti este frica de ce ar putea sa spuna parintii tai sau alte persoane, dar este foarte important sa vorbesti cu cineva sau sa ceri ajutor specializat daca te simti atat de rau. Suntem convinsi ca parintii tai iti vor binele si desi exista posibilitatea sa se supere pe moment, vor face tot posibilul sa te ajute si sa te sustina. Daca te hotarasti sa discuti cu ei si doresti cateva sfaturi despre cum ai putea aborda situatia, te putem ajuta.

Daca prefer sa nu vorbesti cu personae apropiate, dar simti ca sentimentele te coplesesc, apeleaza la:
Estuar Call Center - 031 41 71 888
Alianta Romana de Preventie a Suicidului – (telverde) 0800 801 200
Aleg sa Traiesc - 0747 119 112

Asteptam raspunsul tau pe adresa ajutor@oradenet.ro