| Elena16999 a întrebat:

Imi urasc fratele! Eu am 16 ani, el 20. Îl urăsc foarte tare, încat aș da orice ca el să nu mai existe. Eu nu știu mai are oare cineva ca mine un așa frate? Nu prea cred. Am crescut ascultand jignirile lui. Erau unele momente cînd mă mandream cu el, foarte mult(la toți le spuneam: că nimeni nu are frate ca al meu, el era ceva deosebit pentru mine)Dar acuma îl urăsc, mi-e rușine cu așa frate. În ultima vreme nu îl mai recunosc, mă lovește, am și vanătăi pe corp, mereu cand vine acasă își lasă nervii pe mine și mă lovește. Azi chiar mi-a spus: că pot ca să mă duc ca să îmi tai vinele, că la mortul meu el o să chefuiească că el o scăpat de mine. Asta e normal ca să auzi așa ceva de la un frate mai mare? Azi atatea mi-a spus că și sufletul mă durea de la cuvintelele lui. Lui îi e rușine că are o așa soră. Că dacă am 16 ani ar trebui numai decat ca să mă duc la discotecă.
Și unicul vis al lui este ca eu să nu mai exist. Ca el să aibă mai mult spațiu (adica două camere a mea și a lui) ca el să stea numai el la PC. Ca părinții să îi dea numai lui bani de cheltuială. Mereu mă înjosește. Mai cu seamă a spus că va scoate vorbe, despre mine că sunt cea mai concinaia soră. Odată mi-a spus că: pentru mine fratele meu a murit. De mică ne certam, ne loveam unul pe altul. Desigur el mai tare, el mereu nu îmi dădea voie ca să îl lovesc. 16 ani am tot avut timp sa-mi dau seama ce simte pentru mine, care este clar ura, dispret, scarba etc si tot 16 ani ca sa-mi dau seama ca si eu simt la fel despre el happy

Eu nu pot să înțeleg cum alte fete se împacă așa de bine cu fratele lor. Pe cand eu cu al meu ne disprețuim unul pe altul, ne uram.
Sincer să vă spun eu mă tem ca să mai stau cu el în casă.
Plus la asta că părinții lucrează și mama vine la ora 18 seara iar tata pleacă luni și vine vineri.
Eu de cate ori m-am jăluit la părinții mei pentru tot ce mi-a făcut el,el mereu găsea motiv ca să iasă că eu singură mi-am făcut toate acestea.
Am o frică deja pentru el, mi-e teamă de el, mă tem deja ca să vorbesc cu el. Mai cu seamă că am vacanță și a mei nu o să fie acasă, îmi e teamă.
Îmi vine să las liceul și să plec la Chișinău și să fac niște cursuri.
Aa, da și cand mi-a spus el atunci ca să mă sinucid: îmi vine ca să îi îndeplinesc visul, dar din păcate nu am puteri îmi mine. Și vreau ca să văd ce va simți el atunci, ce durere.
Situația vine din ce în ce mai gravă.
P. S. Scuzati-ma daca m-am exprimat gresit, dar cand ochii iti sunt umpluti de lacrimi si mainile iti tremura de nervi, ti-e cam greu sa te concentrezi.Lui măcar nici nu ii e milă de mine cand plang. Mereu cand plang mă înjosește din ce în ce mai tare.
Și vă rog puțeti ca să îmi dați un sfat cum pot ca să îl suport.
Sau cum pot ca să fac ca și el să simtă înjosit.
Vă rog!

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Parintii tai trebuie sa stea de vorba cu el. Spune-le ce ai pe suflet.Fii curajoasa.Aceasta perioada va trece si mai tarziu veti avea o perioada mai buna.Va veti sfatui si va veti ajuta ca niste frati adevarati.Acum poate si fratele tau are vreo suparare de se poarta asa.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu pot sa cred ca exista asa ceva.sad
Stai de vorba c u mama ta, daca nu te crede, inregistreaza sa ai un motiv si sa te creada.
Sunteti siguri ca sunteti frati buni?
Doar asa mi-as explica comportamentul lui.
Stai de vorba serios cu parintii vostrii!
Ce motiv are fratele tau sa iti vorbeasca urat?
Sa iti iei viata, nu este o solutie.
Inregistreaza-l si fa-o pe mama ta sa asculte.
Ai credinta si roaga-te sa ii lumineze Dumnezeu minte!
Se drogheaza?
O zi buna sa ai happy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In loc sa te plangi ar trebui sa cauti cum sa-l pedepsesti. Cand se apropie de tine arde-i una in testicole. Cauta metode sa-l pedepsesti. Ia niste laxative si pune-i in mancare. Si mai cauta pe net. Ai sa gsesti atatea metode de razbunare ca n-o sa-ti vina sa crezi. Dacă aş urî un bărbat foarte foarte mult, cred că i-aş amesteca puţină cremă depilatoare -din aceea fără miros- cu şamponul lui favorit. În cazul în care ar funcţiona, nu cred că aş vrea să-i mai ies în cale vreodată.
Ai putea scrie, în cazul în care doarme adânc de felul lui, un mesaj "frumos", cu toată dragostea, cu un marker care nu se ia, pe fruntea lui. Pune-i o ceapă tăiată Julien (da, ştiu să şi gătesc) în sertarul în care îşi tine cămăşile sau lenjeria intimă. Fii generoasă, împrăştie peste tot aroma! I-ai putea pune piper sau ardei iute pisat în cana cu cafea. Cu cât e mai fierbinte, cu atât mai bine! Ce-ar fi să-i lipeşti pe spate un afiş bine îmbibat în super glue pe taiorul preferat cu mesajul "Sunt un bou!"

| RAY a răspuns:

Elena sincer nici eu nu ma inteleg deloc cu soramea in apropiere ma refer, dar asta pur si simplu sunt persoane cu care nu te poti intelege asta e viata, vorbeste cu parinti tai

| R0R0 a răspuns:

E fratele tau. Poti sa le spui si parintilor despre situatia asta.Nu esti obligata sa ii acorzi atentie.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Heii,nu te lua dupa el.De ce vorbesti cu el? Ignora-l si poate sa presupuna ca tu nu esti.Vezi de viata ta, mergi unde vrei si nu il baga in seama. Faptul ca el e prost nu inseamna ca trebuie sa ii faci pe plac, tu nu esti si punct.Capul sus si suturi la OO, ca acolo doarewinking

| Lawliet14 a răspuns:

Gratis! http://www.telefonulcopilului.ro/

Ai tai nu fac nimic? Le-ai spus cu ochii in lacrimi asta? Cred ca fratele tau se drogheaza sau are probleme psihice. Chiar imi pare rau de situatia ta! Sa stii ca eu te inteleg.

| veronica0912 a răspuns:

Vorbeste cu parintii si spune-le situatia, ai putea sa le spui ca doresti sa pleci la Chisinau.
Poate are probleme cu fetele si isi revarsa minia pe tine. Fii curajoasa si nu te lasa umilita.