| anonim_4396 a întrebat:

Antivirusul (avast) depisteaza la incercarea de instalare a anumitor jocuri prezenta virusului : win32tongueUP-gen[PUP]
Din cate am inteles virusul poate nu este virus ci mai degraba crack-ul de instalare... Si chiar daca este virus nu este ceva periculos ci numai un fel de adware? Am scanat fisierul cu virus total si imi da 5 zone de risk
DFI - Suspicious PE
Win/malicious_confidence_60% (D)
Malicious.moderate.ml.score
BehavesLike.Win32.AdwareDealPly.tc
Malicious
Jocurile respectiva sunt asemanatoare la tip, grafica parca necesita si pagina web in care sa se incarce (nu-s sigur)

10 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Dacă Avast zice că e virus atunci așa e. Avast e una din cele mai puternice soluții antivirus. Deci nu risca!

| TitoJacksana a răspuns:

E normal sa-ti scrie ca sunt viruși daca le-ai piratat! Crack-ul este identificat de antivirus drept virus, dar daca ai luat jocurile de pe un site sigur n-ai de ce sa-ti faci griji!

| combativul a răspuns:

De unde descarci jocurile?

| Dismally a răspuns:

Toate programele antivirus iti depisteaza continut suspect la jocurile piratate. Daca il descarci de pe un site de incredere nu trebuie sa-ti faci griji, nu e virus.

| TheGentleman a răspuns:

De ce piratezi? De ce nu îți faci cont pe Steam, Origin și Ubisoft și ai acolo toată colecția de jocuri. Pentru totdeauna. În plus, primești update la zi și nu ai probleme în ceea ce privește funcționalitatea...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

Am intrebat ceva voi raspundeti altceva. E vorba de niste jocuri mai mici gen : erotice. Nu ma refer la jocuri normale.

| TheGentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa... Păi vezi, este posibil să fie chiar virus...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

Dar nu unu, ci la toate arata la fel, jocurile is pe acelasi sitsem numai caracterele difera.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Sa inteleg ca n'ai iesit sa te plimbi. Nici sa iesi la un suc cu, colegii?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil nici nu o sa citesti raspunsul dar in fine
Jocul era de fapt un demo distribuit de pe pagina oficiala Patreon. Insa te trimitea la surse externe de descarcare.
In legatura cu antivirusurile. tind sa cred ca un online malware scan periodic este mai avantajos decat sa tii un antivirus care iti mananca memoria de Cpu. Un antivirus free te protejeaza de malware, iar pericolul malware poti limita uitandu-te pe la task manager sa vezi daca programe noi iti apar pe acolo.