| HelpMePleaseFast a întrebat:

Astazi am incercat sa intru pe pornhub,si ghici ce, am intrat pe video, si apoi mi s-a deschis un pop up si zicea ca am incalcat o lege si ca trebuie sa platesc 300 de lei sau daca o ignor risc la 5-8 ani de inchisoare.
Chiar este adevarat sau doar un virus, avea si adresa mea?
Rog seriozitate.

3 răspunsuri:
| ShamelessQboy a răspuns:

Spam!

| simina96 a răspuns:

E doar un spam nu ti se intampla nimic daca il ignori, pur si simplu inchizi respectiva pagina daca iti mai apare fara sa dai click pe nimic sau daca nu te lasa sa o inchizi(mai sunt pop-uri insistente iti stergi istoricul si gata). Tipurile acestea de pop-uri sunt facute sa iti atraga atentia tocmai pentru ati virusa calculatorul/telefonul. Instaleaza-ti Adblock Plus si nu vei mai intampina probleme de genul iti vor mai aparea cel mai probabil cateva reclame dar nu asa agresive, daca vezi ca ti se mai deschid pagini suspecte le inchizi imediat nu mai astepti sa se incarce.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Mesajul pe care l-ai primit este un virus sau o tentativa de inselaciune. Autoritatile nu trimit mesaje oficiale prin astfel de canale. Pe viitor, iti recomandam sa folosesti un AdBlocker.