| Inedb a întrebat:

Buna! Am postat pe profilul meu de Facebook o poza pe care am facut-o unui obiect de-al meu. Dupa cateva ore, am observat ca cineva din lista de prieteni mi-a luat poza, fara acordul meu si si-a pus-o chiar la profil sau (desi nu este o poza de profil ca nu apare vreo persoana). Am raportat asta, am trimis si un fel de cerere de raportare a confidentialitatii pentru a sterge poza furata, insa cei de la Facebook au considerat ca au de ce sa stearga poza ca nu apar eu in ea sau nu e ceva urat in ea. In schimb, pe mine ma deranjeaza nesimtirea asta de a fura pozele altora fara ca nici macar sa intrebi... Intrebarea mea este: cum pot face ca cei de la Facebook sa stearga poza mea postata pe Facebook-ul persoanei respective? Ce trebuie sa "bifez" cand raportez? Sau nu exista nici o sansa ca poza mea sa fie stearsa de pe profilul celui ce mi-a furat-o? Multumesc!

1 răspuns:
| aditimus a răspuns:

Images Taken by Others

Another grey area is photos taken by others, including street photographers and artists. Photographic compositions may therefore be treated as the photographer's intellectual property, which then gives them a protected status through Facebook. Intellectual property cannot be shared without permission. Violating someone's intellectual property rights may incur consequences via Facebook, including photo removal or account suspension.