| DirviziuQ a întrebat:

Cautam ceva pe internet si cand am intrat pe o pagina, ei bine, a fost una pornografica (nu genul acesta de pagini cautam, deci clar din pacate am nimerit o pagina periculoasa). Problema e ca eu nu am stiut ca antivirusul meu era dezactivat. Am iesit cat am putut de repede, dar imi este foarte frica sa nu fi luat vreun virus. Laptopul pare ca functioneaza bine si la o scanare rapida nu a iesit nimic, dar totusi, inca imi fac griji.
Cum poti sti sigur daca am luat un virus sau nu? Daca mi s-au furat datele? Mentionez ca nu am introdus nicio parola sau ceva informatie despre mine, doar am intrat si am iesit cat am putut de repede

22 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Ce pagina era?
In mod normal nu ar fi trebuit sa fi luat niciun virus.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Poți plăti pentru un antivirus bun, cum ar fi BitDefender, pentru un an, pentru a preveni astfel de lucruri. Dar din experiența mea, nu ai luat nici un virus dacă ai inchis pagina imediat cum s-a deschis. Pentru că uneori site-uri romanești de filme te redirectionează pe pagini pornografice sau de video chat

| Violleta2022 a răspuns:

Nu inca! Astea dureaza... pana datele sunt preluate de hacker, vandute sau puse in sistem, pana se returneaza cu vreo reclama sau virus...
Din cate stiu eu, pe site-uri pornografice nu ajungi intamplator, daca nu le accesezi tu, voit si direct, asa cum ai facut tu.
ma rog, curiozitatea s-ar putea sa te coste o gramada de bani.
Incearca sa-ti schimibi parolele si sa-ti isnatlezi un antivirus cumparat, care are protectie cu siguranta, nu din cele free, care vin cu "gauri" voite in ele, ca sa lase loc anumitor hackeri sa intre cand au ei chef, in sistemul tau de operare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai de unde să știi. Dacă nu a fost afectat nimic pe moment este un semn bun. Dacă pornești antivirusul, el constată virușii pe care îi cunoaște și îi dezactivează.
Un site porco nu este neapărat nociv din acest punct de vedere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Am multa panica pentru un pic de pornaciune

| anonimg a răspuns:

Cel mai sigur este să intri în setările browserului de internet și să ștergi cookie-urile.
După aceea scanezi din partiția C și din Windows folderul "system 32".
Un virus intră întotdeauna sub formă de cookie. Acesta poate să fure datele și în același timp să fie liniștit și să nu îți strice pc-ul.
Alteori virusul (programul) îți poate strica pc-ul numai după ce își va chema tot neamul.
Ștergi și scanezi tot ce ți-am spus și nu vor fi probleme.

| DirviziuQ explică (pentru anonimg):

Multumesc mult pentru raspuns
Am sters deja cookie-urile, cu towte ca in momentul respectiv foloseam incognito. Dar mai bine sa fiu sigura
Am facut toate tipurile de scanari, inclusiv cea mentionata de dumneavoastra, si nu s-a gasit nimic
Cred ca este bine atunci?

| DirviziuQ explică (pentru aXy99):

Nu mai stiu cum se numea
Cand am vrut sa accesez pagina nu parea nimic ciudat din cautari, in plus era si pe prima pagina

| DirviziuQ explică (pentru 94Lucifer94):

Nu era site romanesc. Ma uitasem la un serial si am vrut sa caut mai multe despre un personaj laughing
Si am dat pe o pagina de la cautari. Ma gandeam ca nu se vor intampla licruri de genul fiind pe prima pagina la google

| anonimg a răspuns (pentru DirviziuQ):

Totul este în regulă. Mai ales în modul incognito nu se stochează absolut nimic în pc decât pe durata șederii paginii web. Odată închisă pagina web incognito, se va șterge orice cookie, istoric și logare în cont.

| DirviziuQ explică (pentru anonimg):

Va multumesc mult pentru raspuns

| DirviziuQ explică (pentru sadrian46):

Nu a fost afectat nimic pe moment
Am folosit antivirusul si nu a gasit nimic.
Doar ca era un site strain (diferit de cele in engleza cred), si era ciudat, in sensul ca erau animatii

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru DirviziuQ):

Era o reclamă, care dacă te duci pe ea e posibil să iei viruși

| Fatamuntilor a răspuns:

Vezi cu m Goagal te tradeaza?
Si eu cand dau cautare la un anumit produs, imediat ma trezesc cu gramada de reclame...
Mai are cineva acces la PCul tau?

| DirviziuQ explică (pentru Fatamuntilor):

Nu mai are nimeni acces

| danutzu96 a răspuns:

Te panichezi pentru o pagina din aia de apare de sute de ori cand intrii pe un site cu seriale laughing. Nu se intampla nimic...

| DirviziuQ explică (pentru danutzu96):

Stiu cum sunt cele de pe site-urile cu seriale, doar ca nu era un site de genul, ci unul de review-uri, de aceea nu stiu sigur daca era reclama asa sau site-ul in sine

| danutzu96 a răspuns (pentru DirviziuQ):

A, cred ca stiu despre ce e vorba. Nu contine cod malitios, nu e motiv de ingrijorare.

| aXy99 a răspuns (pentru DirviziuQ):

Ia intra in istoric si vezi. Daca e ceva cunoscut, nu ar trebui sa aiba virusi.

| Sn4k3 a răspuns:

Daca n-ai acceptat/descarcat ceva, n-ai nimic.

| DarthNiger a răspuns:

Nu inteleg de ce te sperii asa de tare pentru nimic, poti pur si simplu sa iti scanezi laptopul daca iti faci griji, insa ma indoiesc ca ai luat virusi

| Ora de net a răspuns:

Salut!

Dacă ai identificat pagina respectivă ca fiind periculoasă, este foarte bine că ai închis-o imediat fără să dai click-uri în pagină, să introduci date personale sau să descarci ceva.

Pe lângă asta, dacă laptopul îți funcționează ca înainte, iar antivirusul nu a indentificat nimic, cel mai probabil nu ai luat niciun virus și nu ți-au fost luate datele de pe calculator.

În viitor, continuă să faci ceea ce ai făcut și acum, să ieși imediat sau să nu accesezi deloc conținut care îți pare suspicios, să eviți să introduci datele tale personale sau parole pe site-uri care nu sunt sigure și unde nu este necesar. Antivirusul să fie tot timpul activat și să-ți scanezi periodic calculatorul.