| anonim_4396 a întrebat:

Întrebarea mea este dacă cineva îți poate afla locația prin simplul fapt ca ai comunicat prin Facebook? Mesaje normale, nu link-uri sau chestii de genul. Cineva m-a pus sa stau de vorba cu o persoana. Sincera sa fiu nu am știut cine este acea persoana și am comunicat maxim 5 zile. Menționez faptul ca niciodată nu am dat acces la locație pe Facebook. Dau Fundă celui care îmi răspunde detaliat!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai GPS-ul activat, atunci este posibil sa-ti afle locatia exacta.
Doar dupa telefon, se poate determina doar turnul de transmisie GSM, la care e-ai conectat, adica o precizie de cateva sute de metrii.

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

După cum spuneam și unui alt utilizator:
cineva poate iniția cu tine o conversație, după care îți trimite un gif, tu dai click și el are acces la datele tale. Evident ca e un gif momeala.
Dar chiar și-asa dacă vrei sa fentezi situația, îți instalezi un VPN.

| Stropdeploaie a răspuns:

Nu! Nicidecum! Doar povesti!)))

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Bula):

Nu am avut absolut deloc GPS ul activat! Și nu am primit nimic de genul link sau gif. Crezi ca se poate fără astea?

Bula
| Bula a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Mai sunt si alte metode tehnice de spionaj, dar depinde de posibilitatile spionului.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Bula):

Și dacă contul nu mai exista? Nu ma refer la chestii de genul sa ma vadă în casa. Ci doar la locație. Adică în acele 5 zile cât am schimbat doua trei mesaje.

| mihai69 a răspuns:

Nu poate afla locația exactă, dar poate afla de unde ești, ce prieteni ai și cu puțină muncă de detectiv te-ar putea localiza dacă vrea musai.

Bula
| Bula a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Localizarea nu se poate face dupa IP sau numar de telefon, ci si dupa IMEI, adica seria electronica a aparatului, care ramane neschimbat.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Bula):

Bun. Înțeleg asta, dar cum le poate afla? Prin simplul fapt ca am făcut schimb de doua mesaje?

Bula
| Bula a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Da, se poate si asa, daca intr-un mesaj este ascuns si un cod de interogare a telefonului.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Bula):

Ferească Dumnezeu laughing. Vreau iar în epoca de piatra! Nu mai discut cu nimeni, gata! laughing Mulțumesc pentru răbdare și pentru răspunsuri! Apreciez foarte mult!

Bula
| Bula a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Cauta-ti telefon vechi, cu butoane si foloseste camera separata pentru foto/filmare.
Pentru internet si redare media etc. foloseste un calculator confogurat cum trebuie, cu protectie.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Bula):

Nu prea folosesc calculator. Toată nebunia a început pe telefon. Dar efectiv nu mai poți folosi nimic fără sa stai cu teama. Cam asta înțeleg eu sad. Trist faptul ca cineva poate afla unde sunt eu și ce fac eu, dar în cazuri de urgenta autoritățile nu sunt în stare sa facă asta. Sper sa nu ii fi trecut prin cap sa facă ceva sa afle atunci informațiile. Și sper ca acum (când contul nu mai exista și nu mai comunic cu persoana respectiva) sa nu aibă ce sa facă sa afle acum.

Bula
| Bula a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Ai noroc ca n-ai comunicat prin Whatsup, unde esti identificat prin numar. big grin
De ce crezi ca, specialistii (cunoscatorii) folosesc telefoane cu butoane, asa cum am scris?

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Bula):

Cunosc chestia asta doar ca. Nu mi-a trecut prin cap ca oamenii pot sa fie atât de urâcioși sad. De fapt, din vorba în vorba (despre chestii normale) te trezești ca îți spune "îți fac, îți dreg" laughing (în moduri mai subtile bineînțeles "rezolv" "am grija"). Nu pot sa înțeleg frustrarea asta. Problema ar trebui sa o verifice el de la sursa, nu de la mine laughing.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Mulțumesc, apreciez!winking