| LorenaGN123 a întrebat:

o persoană s-a dat drept altcineva pe Facebook si a inceput sa imi zica ca ar avea nevoie de bani ca e in spital etc, daca ma duc la politie pot afla cine e, cum pot afla cine e?

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Buna Lorena,

Daca aceasta persoana te-a inselat sau chiar a facut o incercare in acest sens poti depune o plangere la Politie. Doar ei pot afla cine este acea persoana.

Pe viitor te sfatuim sa ai mare grija pe cine adaugi in lista de prieteni si sa nu ai incredere in orice informatie pe care o gasesti online sau care vine din surse nesigure.

10 răspunsuri:
| BogdanDavidZ a răspuns:

Nu, nu poti afla cine este.

| LorenaGN123 explică (pentru BogdanDavidZ):

Nici daca ma duc la poliţie?

| BogdanDavidZ a răspuns (pentru LorenaGN123):

Nu. ei pot decat sa incerce sa sparga parola contului sa il inchida.

| LorenaGN123 explică (pentru BogdanDavidZ):

Dar acel sau acea persoana imi cerea bani pentru ca mama lui sau a ei e bolnava ca are nevoie de bani ca etc!

| Clorox a răspuns:

Chiar merita sa te complici cu toate specimenele?

| LorenaGN123 explică (pentru Clorox):

Nu dar ma gandeam daca pot afla cine e atat făcând o declaraţie la poliţie!

| BogdanDavidZ a răspuns (pentru LorenaGN123):

Nu poti, nici nu cred ca se vor complica, la cum e politia din Romania.

| NAT0 a răspuns:

Mergi degeaba la poliţie. Poţi ruga de pe contul tău pe grupuri să dea membrii grupului report la contul respectiv să-l închidă. :d

| LorenaGN123 explică (pentru Ora de net):

Am înţeles ca nu poate afla cine e! Doar sa sparga parola apoi sa inchida acel cont

| minrest a răspuns:

Fa plangere la politie. Cum sa nu poata afla identitatea persoanei? Doar e vorba de o infractiune. Trebuie sa ai grija sa inregistrezi plangerea, sa iei numar de inregistrare ca sa poti urmari ce se intampla, trebuie sa iti dea si raspuns. O plangere la care nu ai numar de inregistrare, de fapt nu exista.