| Nonameagain a întrebat:

Buna seara.
Facebook-ul a inceput sa ma exaspereze.
Ne ofera logarea cu fotografia, lucru pe care nu il accept. Am intrat in setari si am schimbat in: nu doresc logare cu fotografia. Dar, la urmatoarea logare, setarea este automat schimbata si, iar apare "oferta".
Acum, imi tot cere sa activez notificarile pe desktop. Nici nu exista in setari ceva cu care sa opresc asta. Exista doar activare.
Ma mai sacaie si "oferta" de a mi se memora la ei parola, pentru a nu o mai introduce eu.
Toate aceste "oferte" ma deranjeaza. In plus, mi se pare ca nu-mi ofera siguranta. Clic pe poza, poate da oricine, mai ales ca nu mai trebuie parola. Cum scap de ele? Exista setari ascunse?

11 răspunsuri:
| TheRealFantasy a răspuns:

La "Setari cont/Account settings" ai setari de logare si securitate, acolo gasesti logare cu poza de profil, ca sa opresti ai optiunea de "remove account from device", nu stiu cum vine in romana totusi.

Parolele retinute sunt in "cookies", da un reinstall la aplicatie sau refresh/reset la browser pe pc, se sterg cookie-uri, cache-uri, etc.

Poate fi personalizat cam orice, dar oricum Facebook nu e cea mai minunata platforma/retea de socializare. laughing

| Nonameagain explică (pentru TheRealFantasy):

Tocmai ca am dat "remove account from device" dar ei mi-l baga la loc.
A, da, stiu ca Facebook-ul e o mizerie. Dar uneori am nevoie de el. Nici nu am avut cont pana de curand.

| Nonameagain explică:

"Reţine parola
Data viitoare când te conectezi din acest browser, apasă pe fotografia de profil în loc să introduci o parolă."
Este una dintre sacaieli. Mereu trebuie sa dau "nu acum".

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Nonameagain):

Sterge si cookie-urile de la browser, ar trebui sa nu mai apara, nici asta nici save password.

Pe telefon ai la Setari meniul Privacy/Securitate, acolo ai ultima optiune de sters cookie-uri si alte chestii.
Pe langa asta, tot in setari ai "Save Passwords/Salveaza parole" unde poti, vedea ce site-uri iti retin parolele si exact de la ce cont (de obicei) si le poti sterge.

| Nonameagain explică (pentru TheRealFantasy):

Cookie-urile, le sterg in mod curent.
Dar nu de asta e vorba, ci de oferta siteului.

| darrio2007 a răspuns:

Sa vezi ce bine iti prinde cand nu mai tii minte parola si datele de identificare de la intemeierea contului. Erau cativa pe aici cu memoria scurta care se dadeau de ceasul mortii cum sa intre pe Fb.

| Nonameagain explică (pentru darrio2007):

Nu, merci!
Dar eu nu de acele "memorari" vorbeam. Ci de faptul ca Facebook vrea sa aiba (desi eu nu cred ca nu ar avea) in mod oficial parolele.
De ce spun ca le are? Dupa ce mi-am schimbat parola, la inceput, din viteza, o introduceam pe cea veche. Iar Facebook nu imi spunea ca e gresita, ci ca am introdus o parola mai veche. A, ca pustimea nu mai poate trai fara Facebook, e alt subiect de distractie.

Răspuns utilizator avertizat
| Ora de net a răspuns:

Buna,

Poti sa editezi toate aceste optiuni din Setarile contului.

| Nonameagain explică (pentru TheRealFantasy):

Am facut acele setari. La urmatoarea logare, iar imi apare "oferta".

| Nonameagain explică (pentru Ora de net):

Am editat TOT ce am vazut si am avut nevoie. La urmatoarea logare, reapar. E ca si cum s-ar reseta.