| Diamondsz a întrebat:

Revin cu o intrebare. Tatal meu, nu are facebook,nu are nimic pe internet, a primit astazi la 20:27 2 mesaje prin care il rugau cei de la Facebook sa isi activeze contul,ii dadea un cod si il ruga din nou sa acceseze un link.
Pentru ca tata nu si-ar face facebook,ne gandim ca o ruda sau cineva,nu stim cine,ar vrea sa se dea drept el. Este posibil sa aflam cine este?
Nu am accesat linkul pentru ca i-as fi dat oportunitatea respectivului sa acceseze " contul facut cu numele lui ",daca a facut intr-adevar un cont.
Am pastrat codul,dar am sters mesajele, la insistentele tatalui.
Idei, i s-a mai intamplat cuiva asta?...

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Buna,

Exista doua posibilitati pentru care tatal tau a primit astfel de mesaje:
1. cineva a incercat sa-si faca un cont folosind datele lui
2. era doar un mesaj spam - la accesarea linkului computerul putea fi infectat

In orice caz, avand in vedere ca el nu isi doreste un cont, te sfatuim sa ignori mesajele si sa nu dai click pe acele linkuri.

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca nu dai exact linkul, degeaba... cel mai probabil a fost o incercare de scam.

| Vindicate a răspuns:

A avut cont mai demult si l.a dezactivat?
Mai stii ce scria in mesaj?(despre ce era vorba mai exact)

| daniel33441 a răspuns:

Probabil a folosit cineva numarul lui pentru a crea un cont.se poate sa il fi scris gresit ca sunt si prosti care scriu aceeasi greseala de 10 ori.nu te teme..atata timp cat persoana respectiva nu poate vedea codul care v-a fost trimis voua nu are ce face