| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Am nevoie de un browser care sa îmi schimbe ip-ul.
Ceva cu care sa pot cauta ceva pe internet și sa nu vadă nimeni în caz ca îmi sparge cineva telefonul.
Ma puteți ajuta?
As putea sa folosesc oare browser-ul tor pentru asta?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Dap, normal ca poti sa stai linistit.

O sa ti se vada ip-ul. Asa si?

Nici macar nu e IP-ul tau.

Cand mergi pe net o faci:
1. De pe datele mobile
2. De pe wifi.

Providerul de date mobile nu iti va aloca tie in veci un ip public. Pt ca ip-urile publice sunt relativ limitate si nimeni nu isi permite luxul de a da chestii scumpe pe nimic. Asa ca, in mod normal ei te baga intr-o subretea locala si de acolo iesi mai departe in internet prin unul din ipurile lor.
Si este si normal asa pentru ca mai toti vor sa controleze securitatea in reteaua lor. Daca tu ai lua vreun program gen virus, ca sa nu ii rupi si pe ceilalti de pe langa tine. Asa ca iti vor permite cateva protocoale sa ai. Nu iti vor permite prea mult tcp sau network discovery, etc.

De pe wifi daca intrii o sa se intample cam acelasi lucru, dar aici va fi providerul de internet pe cablu sau ce ai tu.

In ambele cazuri, IP-urile pot sa nu fie fixe. Nu intotdeauna daca ai primit un ip o sa ramai cu el toata viata. Aceste ip-uri sunt asignate de niste echipamente si in general cand booteaza cel putin sau cand echipamentul tau rebooteaza ar putea sa primeasca alt ip.

Cu ce trebuie sa ramai este:
1. IP-urile nu sunt statice si/sau publice decat daca platesti special pentru asta.
2. IPurile se schimba in functie de provider.
3. Vei fi intotdeauna intr-o retea protejata cand navighezi pe net.

Asa ca nu te mai chinui singur si traieste-ti viata... sau citeste despre network security si gata happy

10 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Dap. Tor te scapa de problemutele astea

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Pai și cum as putea sa caut cu tor pe internetul normal?
Eu nu vreau sa intru pe deep web sau pe dark net.

Atunci când deschid Tor browser, îmi apare bara unde pot sa caut chestii, dacă caut acolo în acea bara, nu s-ar putea oare să-mi caute chestii de pe deep web?

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai. Torul face treaba putin altfel. Poti sa accesezi orice site public, ca si cu browserul normal.

Cand cauti pe net tu mergi la google, bing sau ce altceva folosesti, cauti acolo si serverul ala iti serveste un link pe care tu apesi si browser-ul te redirecteaza. Si asta-i tot.

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Spre exemplu am cautat ceva cu duckduckgo, oare nu cumva mi-a aceesat site-urile de pe deep web?
Eu doar am instalat aplicația și apoi am cautat cu acest motor de căutare ce ma interesa.
App, am intrat de pe telefon, nu de pe pc.

| cristimihailov a răspuns:

Nu iti face griji. Nu te mai speria cu webul ala.

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

De ce nu îmi deschide videoclipurile când caut cu acel browser?

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Pe orice site aș intra, nu îmi deschide nici un videoclip când caut cu acel browser

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles.
Doar confirma-mi te rog: vrei sa mergi pe site-uri si sa nu ti se vada history-ul de browsing, parole, etc.

Daca e corect, atunci cred ca ai doua optiuni:

1. Poti sa pui o metoda de autentificare la telefon (amprenta, punctulete, numar, etc) si chiar este destul de sigur, daca iti este furat si nu se cunoaste metoda de acces si parola, atunci devine chiar dificil.

2. Poti sa mergi cu browserul normal, sa zicem chrome in modul incognito.

Desi eu as recomanda 1.

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Ma refeream sa nu mi se vadă istoricul de la distanță, în caz ca îmi este spart telefonul.
Parola am pe el.

App, după ce am instalat tor pe telefon, ce m-am gândit sa fac oare?
Am intrat ca prostul pe deep web și pe dark net și am accesat tot felul de link-uri dubioase mai mult timp, ca nu m-am putut abține.

Ce sa fac acum?
Mai pot să folosesc acest telefon?
Dacă da, atunci ce sa fac cu el?
Dacă nu, atunci?

| cristimihailov a răspuns (pentru cristimihailov):

Si in general de pe wifi o sa vada ip-ul riuter-ului tau. Chestia aia mica in care bagi cablul de la internet si accesezi pe wifi.
Care si ala restrictioneaza traficul, tocmai din conditii de securitate.

Pana sa ajungi pe net, tu vei trece prin minim 4 routere. Minim.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Dap, normal ca poti sa stai linistit.

O sa ti se vada ip-ul. Asa si?

Nici macar nu e IP-ul tau.

Cand mergi pe net o faci:
1. De pe datele mobile
2. De pe wifi.

Providerul de date mobile nu iti va aloca tie in veci un ip public. Pt ca ip-urile publice sunt relativ limitate si nimeni nu isi permite luxul de a da chestii scumpe pe nimic. Asa ca, in mod normal ei te baga intr-o subretea locala si de acolo iesi mai departe in internet prin unul din ipurile lor.
Si este si normal asa pentru ca mai toti vor sa controleze securitatea in reteaua lor. Daca tu ai lua vreun program gen virus, ca sa nu ii rupi si pe ceilalti de pe langa tine. Asa ca iti vor permite cateva protocoale sa ai. Nu iti vor permite prea mult tcp sau network discovery, etc.

De pe wifi daca intrii o sa se intample cam acelasi lucru, dar aici va fi providerul de internet pe cablu sau ce ai tu.

In ambele cazuri, IP-urile pot sa nu fie fixe. Nu intotdeauna daca ai primit un ip o sa ramai cu el toata viata. Aceste ip-uri sunt asignate de niste echipamente si in general cand booteaza cel putin sau cand echipamentul tau rebooteaza ar putea sa primeasca alt ip.

Cu ce trebuie sa ramai este:
1. IP-urile nu sunt statice si/sau publice decat daca platesti special pentru asta.
2. IPurile se schimba in functie de provider.
3. Vei fi intotdeauna intr-o retea protejata cand navighezi pe net.

Asa ca nu te mai chinui singur si traieste-ti viata... sau citeste despre network security si gata happy