| BBBBBgs a întrebat:

Buna TPU.

Cand imi deschid pc-ul se deschide pe fundal si google chrome si foloseste 50% din cpu. Nu apare nicaieri ca este deschis decat in task manager. Cred ca am un indian care imi mineaza pc-ul de bitcoin. Cum scap de problema asta?

Răspuns Câştigător
| floreadan a răspuns:

Daca erai minat crede-ma ca nu ai fi avut doar 50% din CPU.
Chrome merge in background si consuma putin, nu ai ce sa ii faci.

Daca vrei sa fi tu extrem de sigur incearca o scanare cu un antivirus suplimentar ( cum ar fi ESET, spre exemplu ).

7 răspunsuri:
| Ahalaus a răspuns:

Ai incercat un hard reset? sau ai incercat sa inchizi google chrome din task?

| BBBBBgs explică (pentru Ahalaus):

Am incercat sa inchid chrome din task dar la urmatorul start up iar se deschide si el, iar un hard reset vreau sa o pastrez ca ultima optiune in caz ca gasesc ceva care merge

| PainTech a răspuns:

Salut!
Chrome merge in background chiar si daca ai toate ferestrele inchise, cu atat mai mult daca ai multe extensii.

Ce procesor ai?

| Catrice a răspuns:

Hmm de unde știi ca nu e chinez?

| BBBBBgs explică (pentru PainTech):

Am un I5 3330 dar nu el e problema si stiu sigur deoarece am piratat un joc si inainte sa il piratez n am avut nici o problema. Cand am piratat acel joc am avut si avast si adblocker pentru site-ul de unde am luat jocul ca sa ma asigur ca nu i au virusi.

Bula
| Bula a răspuns:

Opreste Chrome din Task Manager, dupa care reporneste calculatorul si verifica-l din nou.
Daca iarasi apare in bacground, atunci Chrome este pornit de undeva, probabil din folder-ul StartUp (din meniul Start - Programe) sau lista StartUp sau Services din utilitarul de configurare a Windows-ului (lansezi comanda "msconfig" la fereastra de comenzi manuale, din meniul Start).
Daca in nici unul din cele de mai sus nu contine Chrome, atunci acesta este lansat de un virus /malware, care trebuie detectat cu un antivirus serios, prin scanarea intregii sistem. O asemenea scanare serioasa se poate face cu Eset Online:
https://www.eset.com/us/home/online-scanner
Trebuie sa bifezi TOATE celulele, pentru o scanare severa '

| floreadan a răspuns:

Ai incercat sa-i dai un hard reset? Poate merge asa