| tonyc7 a întrebat:

Care e optiunea sau modalitatea cea mai sigura pentru a verifica daca la computerul tau mai are acces si altcineva (vreun eventual hacker care iti umbla de la distanta prin computer fara ca tu sa stii)?

8 răspunsuri:
| darctron a răspuns:

Antivirusul de la windows

| tonyc7 explică (pentru darctron):

De ala stie toata lumea. Dar altceva mai sigur?

| darctron a răspuns (pentru tonyc7):

Poți încerca pe cale manuală, dar îți trebuie răbdare și nervi de fier, dă-mi un social că aici e greu sa-ti zic toți pașii

| anonimg a răspuns:

Poți vedea dacă mouse-ul se mișcă singur; asta cât timp pc-ul este pornit.
Iar când pc-ul este închis, nimeni nu poate să acceseze hdd/ssd-ul.

Un pc poate fi accesat și printr-un virus, eventual implementat în cookie-uri. Oricum ar fi, TPU și toate site-urile pe care intri îți pot afla toată activitatea pe care o faci pe internet, tot ce cauți și vizualizezi de pe același web browser.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scanat de virusi.

| Simpatic a răspuns:

Instalarea unui antivirus bun si scanarea cu el completa a tuturor partitiilor
Descarca si instaleaza malwarebytes da scanare completa a tuturor partitiilor si bifeaza modul scaneaza dupa rootkit https://www.malwarebytes.com/
Descarca si instaleaza HitmanPro (la email treci un email la misto lung si fara inteles ca nu e neaparat nevoie sa dai email corect) : https://www.hitmanpro.com/en-us
Daca programele de mai sus nu au gasit nimic suspect, poti sta mai mult ca sigur linistit
Cu toate acestea daca ti se pare ca au gasit ceva dar nu stii ce reprezinta poti face un print screen sa vedem si noi si sa te sfatuim
Nu in ultimul rand cauta in control panel > unistall a program : dupa programe suspecte care stii ca nu le-ai instalat tu

| doctorandus a răspuns:

Daca hackerul e profesionist, nu exista alta metoda decat sa angajezi un expert in calculatoare si sa-i platesti cateva zeci de mii de Euro pentru investigatie.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

O factura de 150 mii Euro n-ar fi ceva anormal pentru o astfel de sarcina.