| ReignForest a întrebat:

Ce antivirus gratis e m-ai bun? Cu TotalAV găsea viruși, dar trebuia să îl activez.Cu Avira nu a găsit nimic.Cu AVG a găsit 2.Cu bitdefender a găsit 2 pentru că dura prea mult, am folosit și adaware(găsea de fiecare unu și primeam jos în colț notificare că s-a șters virus), iar cu Panda dome a găsit 102 până acum.Problema ar fi că după scanare dacă îi șterg din carantină pe uni îi găsește iar când d-au scanare.Ce să m-ai fac?

18 răspunsuri:
| MihailDobrea53 a răspuns:

Malware bytes

| gabicoo a răspuns:

Reinstalezi Windowsul!
Ai făcut un amestec de antiviruși de ai zăpăcit cu totul computerul! Sper că ai dezinstalat antivirusul vechi înainte de a instala unul nou. Altfel de bat între ei și îți mănâncă resursele.
Explicația celor 102 viruși găsiți de Panda Dome: a găsit fișierele lăsate în urmă de ceilalți antiviruși și le identifică drept fals pozitive.

Dacă nu vrei/sau nu știi să reinstalezi Windowsul mai ai o soluție descarcă de pe site-ul producătorului utilitarul antivirus Norton Power Eraser și fă o scanare tot sistemul. La final ai posibilitatea să ștergi manual fișierele care nu sunt "în regulă"! Durează ceva timp dar e eficient!

Eu folosesc Avast Free!

| Lukasssz a răspuns:

Avast

| Violleta2022 a răspuns:

Tot ce-i free are virusi, numai ca nu sunt inca depistati.

| ReignForest explică (pentru gabicoo):

Am instalat windows 11 și în ziua aia mergea perfect, a 2-a zi am intrat pe un site să descarc jocuri și cred că am instalat ceva greșit + i la panda(care am 181 fiind 36%) durează mult și eu nu am alt antivirus decât pe acesta, dar o să descarc și avast sau norton.

| MihailDobrea53 a răspuns (pentru ReignForest):

Eu zic sa descarci malware bytes, e cam cel mai bun, si eventual reinstall la windows daca nu rezolvi

| NLS a răspuns:

Reinstaleaza Windowsul!
Si asta prin metoda clasica, nu prin Reset this PC

Inainte sa incepi instalarea, scoate cablul de net

Dupa instalare, instaleaza Avast Free si Malwarebytes
(le pui pe un stick "curat", de acum, preferabil cu ajutorul altui laptop/sistem)

Scanezi celelalte partitii de posibili virusi.

Acum poti conecta netul

Preferabil, baga Windows 10 deocamdata.

Tot preferabil, ai mare grija de unde scoti.

| timidu89 a răspuns:

Eu am Kaspersky cu trial si nu am treaba.

| Ciprian09 a răspuns:

Eu stau cu Windows Defender si este destul de ok.fiecare antivirus in parte pe care l am instalat imi gasea tampenii pe laptop, deci, mai bine nu!

| Petre1987 a răspuns:

Eu folosesc doar windows defender

| darrio2007 a răspuns:

Bitdefender este bun. Serios. Dar poate iti mai rezolva si problemele gramaticale.

| gabicoo a răspuns (pentru ReignForest):

Rămâi cu Panda Dome. E destul de bun! Dacă vrei sa pui Avast Free trebuie să dezinstalezi mai întâi Panda Dome.
Norton Power Eraser nu e un antivirus. E un utilitar folosit de IT-isti pentru devirusare. Îl descarci de pe site-ul producătorului îl rulezi, devirusezi cu el conectată la internet apoi îdoar il ștergi de pe desktop. Nu se instalează!

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eset

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

NLS ti-a dat cel mai bun raspuns.

Bula
| Bula a răspuns:

AVG Free este u antivirus bun, blocheaza si curata cam tot, chiar si ce alti antivirusi nu le gasesc.
Virusii gasiti dupa scanare si stergere apar din cauza ca, odata incarcati, raman- si sunt rezidenti in memorie.

De regula, de acesti virusi poti "scapa" daca in loc de repornire dai RESETARE (din BUTONUL de Reset) sau daca opresti fortat calculatorul (tii butonul de pornire apasat indelungat, pana ce se opreste, cca 10-20 secunde) sau pur si simplu scoti din priza in timpul functionarii.

Ceea mai buna metoda este sa scoti hard disk-ul infectat din calculator, il montezi pe un alt calculator (ca al doilea disk), dupa care il scanezi profund impotriva virusilor.

| ReignForest explică (pentru Petre1987):

Mie nu îmi merge Windows defender nici nu îl mai găsesc în laptop

| Petre1987 a răspuns (pentru ReignForest):

Folosesti windows 10?

| ReignForest explică (pentru Petre1987):

Nu