| Alexe_Alexandru_1999 a întrebat:

Cum elimin virusii din telefon?

10 răspunsuri:
| DarkAngel891989 a răspuns:

Simplu...dai un reset la telefon.

Bula
| Bula a răspuns:

1. Instalezi si folosesti o aplicatie antivirus (cum este, de exemplu, "AVG free") si scanezi telefonul.
2. Varianta radicala: faci "resetare de fabrica" si se sterge TOT, va fi ca si cand l-ai cumparat. Toate setarile va trebui sa le refaci din nou.

| Adry05 a răspuns (pentru Bula):

PRima nu merge, am incercat-o eu. Nu depisteaza nimic.

| Sn4k3 a răspuns:

Cu un antivirus, daca nu merge, reset.

| xerxes1 a răspuns:

Vorbesti cu accent de rrom 20 de minute.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Adry05):

Daca ai incercat cu AVG si nu a gasit virus, atunci mai mult ca sigur nici nu este virusat telefonul.
Probabil ai alta dereglare sau defect la telefon. Fara simptome nu se poate spune nimic.

| Adry05 a răspuns (pentru Bula):

Am luat orice antivirus popular pe care l-am putut gasi, sunt aproape sigura ca si pe asta l-am avut. Pai si atunci ce sa fie? Ma bombardeaza cu publicitate chiar daca nu am aplicatie deschisa straight face Nici nu stiu unde sa merg cu el sa se uite cineva

Bula
| Bula a răspuns (pentru Adry05):

1. Opresti datele si wi-fi, sa n-ai conexiune de internet.
2. Intrii in browser si stergi TOATE paginile memorate, cookie-urile, precum si cache-ul.
3. Dupa ce ai terminat curatirea, opresti complet aparatul (daca poti scoti si bateria) pentru un minut, dupa care-l repornesti. Oprirea si pornirea se face prin apasare indelungata pe butonul de pornire/oprire.
4. Daca totusi iti mai apar reclamele, atunci intrii la aplicatii si elimini acele aplicatii si servicii pe care nu le doresti si repornesti iarasi telefonul.
5. La sfarsit vei avea telefonul curatat si poti porni din nou internetul

Recomandare: alta data nu intra pe site-uri necunoscute fara AVG activat!

| Anonimul95t a răspuns:

Salut, incerca in fellul urmator intra in browser la setari si sterge toate datele de navigare, apoi poti sa instalezi un antivirus de pe magazin play (bitdefender, avast, avg, malwarebytes anti-malware) scaneaza cu ele si daca gasesc ceva sterge.Ce te face sa crezi ca ai virusi, ai observat un comportament anormal al telefonului? O seara buna!

| Ora de net a răspuns:

Buna, Alexandru,

Te sfatuim sa iti salvezi datele din telefon pe un dispozitiv extern si sa il resetezi pe acesta la setarile din fabrica. Pe viitor, este bine sa retii ca pentru a avea dispozitivul protejat este foarte important sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta free), este bine ca el sa fie updatat constant. Daca un antivirus nu isi updateaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja telefonul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala aplicatii straine sau care vin la recomanadarea unor straini.