| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi dau seama ca sunt victima unui hacker?(pe telefon)Funda

Răspuns Câştigător
| HMike a răspuns:

Salut

Iti recomand sa:
1.O scanare antivirus, e foarte important
2.Verifici memoria telefonului [Apar foldere random cu nume aiurea]
3.Iti reeaduci telefonul la setarile din fabrica [daca cele de sus le-ai facut si nu au avut efect]
Fi sigur ca chiar e un virus, chestii de exemplu mai multe reclame decat normal, video-uri in galerie ciudate [am avut si nu prea frumoase sad ], telefonul merge mai greu, etc
Funda?

7 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Ideea din spatele hackului e tocmai sa nu-ti dai seama. Asa ca raspunsul e: daca e un hack bun nu-ti dai seama ca e acolo.
Sunt multe aplicatii de securitate pentru device-uri mobile, poti sa descarci una si sa dai un scan.

| onyvirus a răspuns:

Ai faci o scanare cu un antivirus

| dragosbogdan001 a răspuns:

Salut, "victima unui hacker" inseamna mai pe romaneste ca ai un virus. Ca sa stergi un virus, oare cum faci? Am auzit eu de niste aplicatii care se cheama tot "virus" dar au si un prefix :"anti", Functioneaza, incearca unul. rolling on the floor

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te cauta FBI si te anunta ei

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimul2565 a răspuns:

Pai iti dai seama prin acceptul pe care il dai la toate aplicatile, cum ar fi alea sa iti schimbe tastatura ii dai accept la mesaje si etc. Cititi inainte sa dati accept la orice.

| Ora de net a răspuns:

Buna Maria,

Daca telefonul tau nu functioneaza corect si ai suspiciuni ca acesta contine malware sau virusi, iti recomandam sa iti salvezi toate datele pe un dispozitiv extern, sa resetezi telefonul la setarile din fabrica si pe viitor, sa folosesti un program antivirus.