| shocky2 a întrebat:

Ce este un Hacker? Ce face el m-ai exact?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Am sa va raspun la intrabrea "Ce este un hacker?" Sperand ca asa nu se vor mai crede toti mari hackeri.

Există o comunitate, o cultură, formată din programatori experti şi magicieni în ceea ce priveşte reţelele, care îşi au originea în primele experimente ARPAnet. Membrii acestei culturi au creat termenul de hacker. Hackerii au construit internetul. Hackerii fac să funcţioneze Usenet. Hackerii menţin World Wide Web funcţional. Dacă faci parte din această cultură, dacă ai contribuit şi ceilalţi ştiu cine eşti şi te numesc hacker, atunci eşti un hacker.

Mai există un grup de oameni care se autodeclară hackeri, dar care nu sunt. Aceşti oameni ( în special adolescenţi ) nu fac altceva decât să atace calculatoare pe internet şi să folosească ilegal sistemul telefonic. Hackerii adevăraţi numesc aceste persoane crackeri şi nu vor să aibă nici o legătură cu ei. Majoritatea hackerilor adevaraţi cred că crackerii sunt leneşi, iresponsabili, şi nu foarte inteligenţi, şi simplu fapt de a fi capabil să intri în anumite calculatoare nu te face să fi hacker la fel cum a fi capabil să porneşti o maşină fară chei nu te face un inginer auto. Din nefericire, mulţi jurnalişti şi scriitori au fost păcăliţi să folosească cuvântul hacker pentru a descrie crackeri; acest lucru îi irită pe hackerii adevăraţi.

Sper ca ati inteles ce este un hacker si pe viitor nu o sa se mai autointituleze toti, ca fiind hackeri.Deci hacker-ul face bine comunitatii virtuale in final... un lucru bun!

9 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Depinde de scopul in care lucreaza. Daca dezasambleaza un program in ideea de a invata cum este facut si cum functioneaza, pentru perfectionarea lui - e OK. Daca recupereaza date de pe un HDD/CD/DVD/Memory in scopul de a ajuta pe cineva care a avut un necaz - e OK. Daca insa foloseste cunostintele in ideea de a intra fraudulos in intimitatea cuiva sau de a face rau nu mai e OK. In viata sunt spargatori de safe-uri care fie ca stau dupa gratii pentru ca le-au spart fraudulos fie ca sunt oameni onesti caci au deschis un SAFE blocat sau la care s-a pierdut cifrul.
Teoria relativitatii generalizate lucreaza si aici.

| Ciprian_5075 a răspuns:

Marea majoritate traiesc cu certitudinea ca un hacker este un personaj negativ care nu vrea decat sa atace calculatoare din diverse motive. De fapt si cei care studiaza problemele de securitate fac acelasi lucru. Exista chiar si un fel de cod de conduita in acest sector, o data ce a fost descoperita o gaura de securitate intr-un sistem, hackerul ar trebui sa-l anunte pe cel care detine sistemul de vulnerabilitate inainte de a face publica descoperirea.
Dar mai exista si alte feluri de hackeri, de fapt un hacker cauta solutii, studiaza probleme in amanunt pentru a gasi noi oportunitati si de ce nu, pentru a inova. Calculatorul Apple I produs de Steve Wozniak s-a nascut dintr-un club de hackeri care de fapt in loc sa descopere vulnerabilitati nu faceau decat sa… descopere. Multi au incercat sa creeze lucruri noi folosind unelte disponibile, incepand de la programare in limbaje low-level si unelte hardware, pana la limbaje de mackup.
Pana la urma fiecare programator are tendinta sa fie un hacker, fiecare dintre noi cauta la un moment dat solutii pentru probleme care nu au fost solutionate inca sau nu prezinta o solutie optima pentru o anumita problema.

Daca ai probleme cu hackerii te pot ajuta. Am trecut si eu prin asta.

| Onutzyk a răspuns:

Hackeru lu` peste prajit, invata sa scrii...frate ce tampiti pot fi unii oh go on

| xMădă a răspuns:

Un Hacker este acela care falsifica un site, adica se distreaza te pacaleste mai exact sa faci nu stiu ce si apoi iti spune ca ai luat teapa deci cam cu asta se ocupa el:Te pacaleste pe tine in siteuri
Funda pls am nevoie si eu de fundapuppy dog eyes
La multi ani!

| GyeBaek a răspuns:

Un pm care sparge parole.

| Crucified a răspuns:

O persoana priceputa in materie de calculatoare. el sparge parole, programe etc si apoi se duce la parnaie

| nsudfnaoudnaso a răspuns:

Cum a zis Onutzyk ce prosti pot fi unii de ce sa inventat ma google.Cauti simplu pe google hacker wikipedia si iti da imediat.

Răspuns utilizator avertizat