| UmbraDeVulpe a întrebat:

In cazul in care stii ca esti victima unui atac a unui hacker sau nu stii daca esti sau nu si nici nu stii ce ai de facut e ok si daca resetezi telefonul la setarile din fabrica sau asta nu functioneaza intotdeauna ca sa scapi de hackeri in cazul in care ai fost hackuit? Ca si eu am dat click acum cateva zile pe un link din greseala si s-a deschis o poza si nu stiu daca nu sunt si eu o victima acum. Din ce zice bitdefender ul si inca o aplicatie de spyware sunt si eu o victima... Deci e ok sa dau telefonul la setarile alea din fabrica? Ca de pe telefon am intrat pe acel link cu poza dar faza e ca acum altfel trebuie sa resetez la setarile alea din fabrica ca am iphone si e altfel, cum ar trebui sa fac mai exact daca ajuta si resetarea asta intotdeauna? Ca a fost incarcata pe un site cu nume dubios acea poza..

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"In cazul in care stii ca esti victima unui atac a unui hacker...e ok si daca resetezi telefonul la setarile din fabrica "

da, e cea mai ințeleaptă soluție

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

" UmbraDeVulpe: resetezi telefonul la setarile din fabrica"

exact cum tu spuneai

| Simpatic a răspuns:

Mai mult ca sigur acel malware nu a avut ce sa faca telefonului tau, dar ca sa fii sigur :

https://support.apple.com/en-us/HT201274

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Unii tehnicieni spun ca iphone cu actualizari la zi nu poate fi virusat, de aceea zic

ti-am spus mai sus cum sa resetezi telefonul iphone

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu sta cineva sa te urmareasca, un hacker, decat daca esti un miliardar in euro, in orice caz o persoana importanta caruia cineva sa ii sustraga datele bancare, si nici asa!
restul asa ziselor malware le primesc cei care nu au o conduita adecvata cand navigheaza pe net!
Numai intra pe tot felul de siteuri si nu descarca aplicatii decat din magazinul Apple si nu se va intampla nimic dupa resetare!

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Malware este pentru toata lumea nu ceva targetat la o anumita persoana, de aia am zis nu sta un hacker pentru tine cum nu sta pentru mine, acolo unde hackerii urmaresc anumite servere, routere si persoane sunt implicate chestii importante
restul de malware se ia prin si in legatura cu browserul de pe net, cu alte cuvinte odata cu navigarea pe siteuri si aplicatii nesigure
iti faci griji aiurea parerea mea!
daca nu ai date bancare pe telefon nici chestii importante nu are un malware ce sa faca decat sa iti ia conturile de socializare
odata ce ia resetat telefonul se sterge si malware si orice ar avea

odata ce ai iphone si faci resetare, atentie sa stii datele icloud!

| Mosotti a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Pai la resetare se sterge tot, inclusiv ce s-o fi instalat in fundal dupa ce ai apasat pe linkul cutare.
Si daca nu mai apesi aiurea pe prostii, nu te mai virusezi apoi.