| anonim_4396 a întrebat:

Dacă dezactivez Javascript din browser îmi va crește nivelul de securitate și siguranță pe net? Ce efecte negative aș putea întâmpina dacă fac lucrul ăsta?

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Salut,

Majoritatea site-urilor folosesc Javascript. Acesta face de cele mai multe ori site-ul funcțional și utilizabil. Cel mai mare dezavantaj dacă dezactivezi Javascript este acela că accesul tău la funcționalitatea sau conținutul paginilor de pe internet va fi limitat sau indisponibil. Astfel, vei întâmpina destul de multe dificultăți în a naviga pe internet.

Este parțial adevărat că folosirea Javascript te expune câtorva categorii de vulnerabilități online. În schimb, dezactivarea acestuia te va împiedica să îți desfășori o mare parte din activitatea de pe internet și mai mult decât atât te poate expune unor riscuri mai mari de securitate și confidențialitate.

Analizând toate efectele menționate mai sus, este mai avantajos pentru tine să menții Javascript activ și să te informezi și să aplici alte modalități legate de siguranța și securitatea pe internet. Un prim pas este atenția și propriul comportament de navigare pe internet.

6 răspunsuri:
| AndreiMihai1233211 a răspuns:

Da iti va creste nivelul de securitate. daca dezactivezi javascript. dar de asemenea scad functionalitatile unui site.
Daca vrei sa navighezi pe deep web trebuie neaparat cu javascript dezactivat

| Ineys a răspuns:

Stai linistit ca nu te heckareste nimeni atata timp cat nu intri pe site-uri dubioase.

| AndreiMihai1233211 a răspuns:

Nu ai nevoie de antivirus nu mai suntem in 2005, windows defender este cel mai bun

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Din moment ce mai toate site-urile folosesc javascript pentru a realiza legatura intre utilizatori si server-ul pe care ruleaza aplicatiile web, o sa ai parte numai de pagini goale pe cele mai multe site-uri.

| Simpatic a răspuns:

Antivirusul nu este totul in ziua de astazi, mai ales daca vorbim de un antivirus free, caci cele cu licenta promit un nivel de securitate mai bun, o cam fac prin faptul ca ofera protectie la toate nivelurile de la recunoasterea intruziunilor noi, pana la atacuri de retea, malware de toate felurile, ransomware, exploituri etc
Mie greu sa cred ca un antivirus free (gratuit) ofera aceste protectii, pe de alta parte din experienta am invatat ca un antivirus oricat de bun este el mai are nevoie de un ajutor, un second opinion, eu folosesc pe langa antivirus si un antimalware cum este cel de la malwarebytes, pe langa asta exista o suita de addonuri pentru browsere caci malware pe acolo se raspandeste cel mai probabil, deci de cautat protectii precum noscript si/sau blocatoare de ads precum adblock etc pe langa acestea o rutina sanatoasa de navigare, adica nu pe siteuri 0porn0, nu instalat codecuri sau flashuri care chipurile ti le pun spre download tot felul de siteuri dubioase ca sa poti vedea chipurile un clip video, nu instalat jocuri video de pe trackere etc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana la securitate... Ai sa vezi ca nu o sa imi mai funcționeze aproape niciun site