| Sergiu0709 a întrebat:

Daca pun comanda pe fan curier, destinatorul primeste mesaj ca il pun sau?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Destinatarul este instiintat numai dupa ce curierul a luat pachetul si se pregateste sa-l duca la destinatie.

| mi25 a răspuns:

Fan curierul mai obisnuieste sa dea mesaj in dimineata zilei de livrare, ca urmeaza ca in acea zi sa ti se livreze coletul, iar cu cateva minute, pana la o jumatate de ora inainte, te suna sa vada daca esti acasa sa primesti coletul. Daca nu esti acasa, poti sa-i dai alta locatie.

| carevaescu a răspuns:

Da. Nu imediat, dar va fi instiintat ca urmează sa i se faca o livrare

| carevaescu a răspuns (pentru carevaescu):

De obicei cu o zi înainte sau chiar in ziua livrarii

| carevaescu a răspuns (pentru carevaescu):

Cel mai bine ii trimiti destinatarului awb-ul sa urmărească livrarea, pe siteul fan. Acolo apare si numele destinatarului

| Sergiu0709 explică (pentru carevaescu):

Multumesc, m-ai am o intrebare cum pot sa stiu daca am un colet pus pe numele meu (sa sun la datele de contact sa intreb)
Deoarece teoretic ar fi trebuit sa am colet (de la o persoana fizica) acel om nu raspunde si nu stiu daca vine coletul

| carevaescu a răspuns (pentru Sergiu0709):

Poti incerca. Nu stiu daca te vor ajuta GDPR etc., dar nu ai nimic de pierdut.
Sper insa ca nu ai platit nimic

| Sergiu0709 explică (pentru carevaescu):

Scuză-mă de raspundul intarziat nu nu am plătit înainte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Destinatarul nu primeste mesaj atunci cand vrei sa faci comanda prin fan curier, numai atunci cand primesti comanda respectiva te anunta cu cateva minute inainte ca a ajuns coletul.

| Andreidzx a răspuns:

Nu, tu trebuie sa ii dai.
Posibil sa da, dacă are cont la fan curier