| Barlea96 a întrebat:

De 2 zile nu imi pot accesa contul de Facebook pe motiv ca au fost descoperite mesaje de tip spam care au fost trimise de pe contul meu din cauza altei persoane. Imi da o eroare prin care imi spune ca vor rezolva problema cat de repede si sa revin.

Ce e de facut? Se poate face ceva? Sau cat dureaza pana isi revine?

PS: Contul nu a fost sters, am intrat de la un prieten si l-am gasit.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ai fost raportat. Dacă contul e activ, ai șansa de a fi deblocat. Încearcă peste trei, patru zile... Și, ai grijă ce scrii în mesaje, mai ales "cui" trimiți" câte un mesaj, fiindcă oricând poți fi raportat din nou, până rămâi fără cont. Cuiva i s-a pus pata pe tine.

7 răspunsuri:
| Barlea96 explică (pentru floresdemayo):

Dubios, vorbiseam doar cu prieteni laughing Am inteles ca un prieten a vazut ca as fi dat like la ceva postari virusate si vroia sa imi atraga atentia, dar nu a mai apucat laughing. Mersi frumos, sper sa isi revina rapid, am o gramada de chestii importante pe cont.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Gresit. Cineva i-a dat un link apoi la accesarea link-ului i s-a deschis o noua pagina care este un virus sub forma de add-ons. Acel virus posteaza in numele lui fara sa stie.reclame sau fete dezbracate, chestii din astea. facebook-ul vede ca este spam si il atentioneaza. Daca nu rezolva problema, ii blocheaza contul. Solutia ar fi sa dezinstaleze browser-ul de internet.Astfel se elimina si acel add-ons care nu este detectat de antivirus.De niciunul. Apoi sa descarce si sa instaleze alt browser. Dupa cateva zile, facebook-ul daca vede ca nu mai are porcaria aia in browser, ii va da voie sa posteze sau sa faca ce vrea din nou. tongue Am scris aici ca sa tragi si tu invataturi si sa ai solutii atunci cand ai aceasta problema. Pa! big grin

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

În fine, cine s-a confruntat cu așa ceva, știe...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu m-am confruntat.AM STUDIAT! tongue

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai studiat... fetele dezbrăcate? ))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Hihihi,nu zic ca ma rusinez.

| Barlea96 explică:

Faza e ca nu ma lasa nici de pe alte pc-uri nici de pe telefon. Deci nu cred ca e de la browser.