| RobertTuzlaru10 a întrebat:

Deci, Ieri ma jucam cu un prieten, era cam 11 noaptea, si ne-am gandit sa ne jucam minecraft, l-am asteptat pana a intrat, pana a intrat o tipa mi-a dat mesaj cu "sunt hackerita", i-am spus ca nu imi pasa, apoi a spus "stiu din ce oras esti" si am spus ca nu imi pasa din nou, dupa imi spune orasul, atunci m-am speriat putin, dupa mi-a spus si scoala la care sunt si la ce materie sunt, apoi mi-a spus porecla pe care o am la scoala, si a spus daca am un pahar lange mine, adevarul este ca aveam un pahar in camera, dar era la geam, atunci m-am speriat si am inchis calculatorul si am inchis toate ferestrele, am mers afara pe terasa sa vad daca e cineva dar nimeni, am cautat prin casa si nimic, si acum nu stiu ce sa fac. Tot am incercat sa intru pe acelasi joc sa o intreb cine este dar nu am gasit-o.

Răspuns Câştigător
| D3I3 a răspuns:

Probabil fusese un coleg, dar faza cu paharul e o simplă coincidență. În moemntul actual am și eu un pahar cu apă, asta pentru că este șansa foarte mare să ai apă lângă tine. Dacă îți zicea că ai un pahar cu suc de mere pe jumătate băut, și chiar aveai atunci era de speriat.

2 răspunsuri:
| Justme111 a răspuns:

Nu te speria. Poate e o prietena care vrea sa ti faca o farsa. In orice caz, acopera camera cu banda izolatoare. Camera laptopului sau camera web

| BaiatuCuTastatura a răspuns:

Cum au raspuns si ceilalti, este posibil sa fie un prieten.Dar hai sa nu uitam cat de periculos este internetul de fapt.O sa iti explic pe scurt ce este posibil sa fi facut, si modalitati de a te feri de aceste lcururi.

Bun pentru inceput, cum a reusit sa iti afle orasul?
Fiecare calculator care este conectat la internet are o adresa.Aceatsa adresa se numeste IP(Internet Protocol). Atat timp cat esti conectat la un joc cum ar fi Minecraft, si joci pe internet, calculatorul trau transmite constant packete de la tine la server, si inapoi.Pe skype, ca exemplu, se poate folosi wireshark pentru a intercepta aceste packete si a iti afla IP-ul.Se pot folosi si Skype Resolvere tot pentru acest scop.Folosind IP-ul ti se poate afla Tara, Judetul, Orasul, ISP-ul, etc.Asa este posibil sa ti se fi aflat IP-ul.Eu personal nu cred ca ti l-a aflat din Minecraft. Daca erai pe uns erevr public cu multi oameni, ar fif fost prea mult trafic, si nu si-ar fi putut da seama care anume este IP-ul tau.Stai linistit, adresa nu ti se poate afla folosind IP-ul.In cazul IP-ului, singurul lucru pe care il poti face e sa folosesti un VPN(Virtual Private Network)Packetele tale vor fi trimise la un server de pe vpn, iar de acolo la destinatie, facand sa para ca IP-ul tau e altul.(Tine minte totusi faptul ca un VPN NU inlocuieste IP-ul).

In legatura cu scoala:
Daca ti-ai spus numele, este posibil sa te fi cautat pe Facebook, si stiind orasul tau, a reusit sa iti gaseasca profilul. Daca ai scoala la care inveti pusa pe Facebook, atunci nu a fost munca grea.Chiar daca nu o ai la informatiile tale,este totusi posibil sa fi postat undeva scoala ta(In titlul unei poze probabil).Ca sa te feresti de caest lucru este sugerat sa nu iti postezi niciuna din informatiile personale nicaieri pe Facebook.

In legatura cu porecla: Daca tu personal ti-ai pus porecla undeva(in username,sau poate o postare pe Facebook)atunci probabil ca asa ti-a gasit-o. Daca nu, se mai poate sa se fi uitat prin postarile prietenilor. Daca vreun prieten te cheama dupa porecla ta,si a pus o poza cu tine, si te-a mentionat folosind porecla, atunci din nou, a fost o treaba usoara. Poti vorbi cu prietenii sa nu iti dea tag, daca esti serios in privinta sigurantei pe internet.

Paharul: Asta este probabil cea mai bulversanta chestie de aici.dar din nou, totul va avea o explicatie simpla.Ai webcam? Ai deschis vreun program de la acea "hackerita"? Poate un program care parea sa vina de la un prieten de incerdere?
Atunci probabil ca ai fost infectat cu un RAT(Remote Administration Tool). Daca ai camera, atunci o oate accesa usor, si poate vedea prin ea. Daca nu este cazul, atunci cel mai probabil ca este o coincidenta.(Nimeni nu ar pierde timpul sa te caute, si sa vina la tine acasa sa iti vada paharul)