| andreea0722 a întrebat:

Heei
deci am o problema
mi se distribuie incontinuu "testele"alea pe Facebook, (stiti alea cu "cine te iubeste in secret" ) fara acordul meu, desigur. si nu stiu ce sa fac.am tot umblat prin setari, dar n am gasit nimic.
help

Răspuns Câştigător
| Anonimul95t a răspuns:

Incearca sa descarci malwarebytes de aici si scaneaza:https://www.malwarebytes.com/mwb-download/ da in josul pagini pe free download descarca-l instaleaza-l dai sa faca o scanare si baga in carantina s au stergesi incearca sa sterge datele de navigare

10 răspunsuri:
| simulare a răspuns:

Pai e un fel de virus, n-ai csf

| andreea0722 explică (pentru simulare):

Si chiar nu pot face nimic? laughing

| simulare a răspuns (pentru andreea0722):

Ba da, alt cont de Facebook si nu mai dai pe reclamele alea " Click aici sa iti vezi viitorul "

| Anonimul95t a răspuns:

Buna cred ca asta te-ar putea ajuta setari>aplicati>cauta aplicatile care nu iti trebuie si pe care nu le cunosti dar si aplicatia care distribuie lucrurile acestea du clikul de fiecare in parte si sus indreapta iti apare un x dupa aia da pe sterge cred ca te-ar ajuta, mult noroc seara buna paa!

| andreea0722 explică (pentru Anonimul95t):

M-am uitat, si chiar am sters niste aplicatii, dar tot se distribuie. poate am sarit peste una sau ceva. oricum, multumesc mult happy

| Anonimul95t a răspuns (pentru andreea0722):

Imi pare rau ca nu te-am putut ajuta ai incercat sa cauti dupa virusi?

| andreea0722 explică (pentru Anonimul95t):

Nu stiu anume unde. am sters istoricul din ultima saptamana, crezand ca o sa ajute, dar nu.

| andreea0722 explică (pentru Anonimul95t):

Multumesc mult happy

| Anonimul95t a răspuns (pentru andreea0722):

Ai reusit sa scapi?

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Ne pare rau ca ai intampinat o astfel de situatie neplacuta. Acele postari apar din cauza unui virus pe Facebook. Pentru a-l indeparta, trebuie sa mergi cu cursorul in coltul din drepta sus a paginii de Facebook, sa dai click pe sageata si mai apoi sa alegi, din lista care va aparea, optiunea Settings. Mai apoi, mergi la lista din partea stanga si acceseaza Apps. Iti vor aparea aplicatiile pe care le folosesti, cu care contul tau este conectat. In acea lista exista si acest virus deghizat sub forma unei aplicatii. Poti sterge toate aplicatiile sau le poti sterge pe cele care ti se par suspecte, cele pe care nu iti amintesti sa le fi accesat sau folosit. Faci acest lucru accesand X-ul din dreptul fiecarei aplicatii.