| ReignForest a întrebat:

O prietenă de a mea a primit pe o aplicatie de dating un mesaj de la unu ca cica lucreaza la aplicatia aceea, are Ip inregistrat și că are 30 minute să răspundă la întrebări(numele complet, vârsta etc), că dacă nu răspunde o pățește.E adevărat sau fals? Dacă îi dă block pățește ceva?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Loo, nici ca nu se gandeasca sa isi dea datele pe link uri si aplicatii suspecte

| Mirel4412 a răspuns:

Ce sa pateasca? Asta e doar un troller sau poate ceva mai grav... Pe retelele astea sunt toti dubiosii, daca ar fi sa fie cineva de la site nu i ar trimite mesaj in privat ca toti utilizatorii, probabil ca ar primii pe email

| Mopmop a răspuns:

O metoda puerila de a atrage atentia sau poate mai rau pentru un posibil scam sau santaj!
Sfat: exista cred o optiune in site-ul ala sau aplicatie pentru ignore!
Sa o foloseasca cu incredere!

| ReignForest explică (pentru Mirel4412):

E un băiat cu care a vorbit ieri și azi a scris că lucrează acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicio aplicatie serioasa nu cere date personale prin contact direct pentru ca stiu care sunt riscurile GDPR.
Nu e ca si cum ai fi la ghiseu si trebuie sa completezi un formular cu nume si prenume.
Ce ar putea sa pateasca, adica ce a facut incat sa pateasca ceva pe o aplicatie care probabil e gratuita?

| AliGab a răspuns (pentru ReignForest):

Nici sa nu se gandeasca sa raspunda, indiferent ce i-ar spune ala. Eventual sa il raporteze la administratia site-ului

| ReignForest explică (pentru anonim_4396):

A pus o poza acolo si acel tip a zis ca e falsa si ca el lucreaza la aplicatia sa verifice de conturi false ca a refuzat sa ii dea un selfie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ReignForest):

Despre ce aplicatie de dating vorbim? Sunt curios cine procedeaza in felul asta. Am incercat o gramada de aplicatii si niciun operator real n-a interactionat vreodata cu mine pentru a verifica date personale.

| ReignForest explică (pentru anonim_4396):

Waplog cica, a dat raport acelui utilizator pentru spam sau fraudă și s-a blocat contul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ReignForest):

E identic Tinder. Isi poate face alt cont, mare branza nu e.

| ReignForest explică (pentru anonim_4396):

Voiam sa stiu daca infornatia e reala sau falsa?

| Adry05 a răspuns:

N-o să-ți ceară nimeni vreodată datele pe o astfel de aplicație și mai ales în așa manieră, fake 100000%
ce ai putea păți, logic luând-o, pe o aplicație de genu decât să-ți închidă contul?

| ReignForest explică (pentru Adry05):

Ea i-a dat lui raport pentru scam sau frauda si i-a blocat lui contul(gen utilizatorii blocati)

evenso
| evenso a răspuns:

Block direct.

Bula
| Bula a răspuns (pentru ReignForest):

Ea a ramas cu contul activ, iar el blocat.
"El" isi va putea face alta inregistrare, cu alt nume.
Pe asemenea site-uri de dating NIMENI nu-si da datele adevarate.

Eu ii dadeam niste date cu totul false, sa ma caute personal in partea cealalta a lumii... big grin

| Violleta2022 a răspuns:

Sa nu-i raspunda deloc si sa-i dea block, ca sunt jigodii care vor sa-i afle datele personale.