| qlTlp a întrebat:

Recent am pus pe olx un anunt si s-a gasit un cumparator, acesta a inceput o conversatie pe whatsapp, acesta spune ca imi poate trimite banii prin contul bancar, pentru asta trebuie sa imi pun datele contului, acesta spune ca imi trebuie minim 300 de lei pe contul meu pentru ca el sa imi poata trimite banii, el/ea se foloseste de un link de tipul olx.ro-obtine-banii.cc/... pentru a face tranzactia, intrebarea mea urgenta, cumparatorul vrea sa imi dea teapa?

Răspuns Câştigător
| Julia1188 a răspuns:

Da. Nici sa nu te gândești sa îți pui datele

10 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Nah,doar se împrumută pe viata cu aia 300 leihee hee

| Smolbean a răspuns:

E foarte frecventa teapa asta. Sunt o grămadă pe Facebook, prin grupuri, dacă cauți.

| CristiEbun a răspuns:

E țeapă, sa nu dai datele!

Bula
| Bula a răspuns:

Teapa clara.
Poti avea in cont orice suma (sau chiar sa ai sold negativ) pentru a se putea face transfer de bani in contul tau.
Pentru transfer este suficient sa dai contul tau IBAN.
Daca persoana respectiva are si alte pretentii, atunci se recomanda sa sesizezi imediat banca ta, respectiv politia!

Daca vrei sa-ti vinzi ceva, cel mai bine este sa trimiti cu platain ramburs. Astfel ai doar riscul de a suporta transportul marfii (dus-intors).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acesta spune ca imi trebuie minim 300 de lei pe contul meu
pentru ca el sa imi poata trimite banii,
De aici, cu această pretenție începe țeapa.
Așa că, întrerupe tranzacția cu el.

| Gligore2000 a răspuns:

Teapa clasica de zile mari.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teapa clasica de tip phising. Vrea sa iti fure datele cardului

| anonimg a răspuns:

Administratorii site-ului olx trebuie sa cunoasca conversatia cu acest individ rau intentionat. Scrie-le si lor. Acest individ inselator nu trebuie sa mai existe pe olx. Sa-i blocheze ip-ul si sa nu mai poata intra pe site-ul lor.

Nu folosi cont bancar pe olx.
Cea mai sigura metoda este plata ramburs, unde cumparatorul plateste si transportul, si produsul; si "deschiderea coletului la livrare" daca se cere acest lucru.

| florin926481f a răspuns:

E plin de oamemi care se plang te astia cu teapa pe olx, in primur rand iti dai seama si dupa cum vorbesc ca sunt straini si folosesc google translate.

| Julia1188 a răspuns:

Este inselatorie. Nu da nici un fel de date.