| Costa_Constantin_1988 a întrebat:

Salutare TPU! Recent un cunoscut a primit o teapa prin intermediul OLX, a pus niste produse la vanzare si a primit un link de la cumparator unde aparea un site asemanator cu olx, doar ca persoana respectiva nu si-a dat seama ca e scam si a pus datele cardului acolo cu gandul ca ii trimite banii pe card, cand de fapt i-a luat o suma de pe card. Persoana care a dat teapa nu raspunde la telefon si nici pe whatsapp, tin sa mentionez ca nu cunosc nici nume si nici adresa persoanei. Exista vreo modalitate sa aflu ip de la adresa sau ceva? Fara hate, multe persoane nu cunosc atat de bine mediul online.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu cunosc ca traiesc in Romania?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si daca afli IP asa, de curiozitate, ce faci cu el?

| Ayazicfrate822 a răspuns (pentru suntserios):

Maxim îi face telefonul lui mama lui sa se inchida rolling on the floor

| Sistemulxxl a răspuns:

Dai tepe pe internet si esti curios sa afli daca iti poate afla cineva ip-ul?
Da se poate si e usor de aflat.
Acum fugi de te ascunde pana nu-ti bate politia la usa.

| suntserios a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Tu nici macar nu ai inteles intrebarea. Este?

| Sistemulxxl a răspuns (pentru suntserios):

Am inteles perfect. Cei de teapa astuia povestesc despre ce i se intampla altuia sau am citit cateodata chiar lor. Asta da tepe pe internet si-i ingrijorat ca- i se poate afla ip-ul si vrea sa se asigure ca nu e asa. Altii vor sa sparga conturile iubitei sau adversarului si-o baga p-aia ca nu mai au nr de telefon desi ''stiu'' e-mailul si parola, etc.
Citeste printre randuri.

| suntserios a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Esti amuzant.
Cine face phising stie si cu adrese de IP nu intreaba pe TPU

| Sistemulxxl a răspuns (pentru suntserios):

Asta e incepator. De regula ajung la politie sa dea declaratii.

| newaccountbye a răspuns:

Din păcate, înșelăciunile sunt destul de comune pe platformele de vânzări online, cum ar fi OLX. Este important să fiți foarte precaut atunci când faceți tranzacții online și să nu oferiți informații personale sau financiare către persoane necunoscute. De asemenea, raportați incidentul la OLX și la banca dumneavoastră pentru a lua măsuri pentru a recupera banii.
La banca neaparat, pentru ca poate a introdus pinul și tu nu poți afla niciun IP atât timp cât sunt scammeri!

| nevermind1234 a răspuns:

Am pățit-o si eu, dar eu nu am autorizat plata (nu am dat codul OTP)! Blocheaza urgent cardul prin app de la bancă sau sună la ei. Îți vor trimite un card nou prin curier. In ce privește banii din moment ce a autorizat deja plata nu cred ca ii vei recupera. Persoanele care se ocupa de așa ceva nu sunt români, nu scriu corect in mesaje. Dupa ce au dat țeapa își blochează contul de WhatsApp sau renunță pur si simplu la sim. Nu ai cum sa-i găsești.Dar dacă a intrat in posesia datelor cardului pot efectua plăti in continuare făcând comenzi online pe sume mici ca sa nu aiba nevoie de parola 3D secure.