| anonim_4396 a întrebat:

Am postat un anunț pe olx in care vand un telefon. Am fost contactat de către o persoană din Anglia pe WhatsApp care avea cont de business și mi-a cerut să îl trimit in orașul lui oferindu-mi o sumă mai mare și pentru cheltuielile de transport. Mi-a cerut contul IBAN și numele pentru a îmi trimite banii prin contul bancar.
Credeți că este o metoda de înșelătorie?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Lasa toate "raspunsurile bune" si stai linistit. Pe scurt, "TEAPA" e in felul urmator (am patit si eu dar stiu ce-i aia teapa si am vrut sa vad pana unde merge). Tu-i dai IBAN-ul. El o sa iti spuna ca a depus banii la o banca de acolo (intermediat) si ca aia o sa-ti livreze banii doar odata ce le dai tu un tracking number. Te asigura ca totul e "bine si frumos". Falsificarile alea sunt cat de cat "credibile", dar n-are rost. Tu poti totusi sa-i dai IBAN-ul. Daca iti vireaza banii, ala e, bine frumos. Daca nu, mergi pe ideea de "teapa" si las-o asa. Tu contul IBAN poti sa i-l dai ca maxim iti umple contul de bani. Dar daca-i cum zic eu, las-o asa, nu te astepta la bani.

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca ti-a cerut doar IBAN-ul si numele, cred ca nu e nici o problema, pentru ca pentru orice transfer bancar, ai nevoie de un nume si un IBAN, si daca le ai, prea multe nu se pot face pentru fraudare. Daca iti cerea alte date personale, ar fi fost cu siguranta

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Daca are incredere sa-ti trimita banii inseamna ca este un om bun. In fond, cu numele tau si cu IBAN-ul, n-are ce face decat sa depuna. De luat n-are cum lua.

| anonimg a răspuns:

Nu este inselatorie. Verifici la banca daca ti-au venit banii pe card; si oadata ajunsi perosana respectiva nu-i mai poate retrage inapoi. Apoi ii trimiti coletul. Trebuie sa verific si cat costa transportul ca sa nu depaseasca din suma care ti-a trimis-o. Spune-i tu mai inainte cat il costa coletul si transportul ca sa iti puna suma exacta. Daca iti va da mai mult decat ii spui, acesta este cadoul lui pentru tine. Dar el trebuie sa stie cat plateste; si la fel si tu trebuie sa stii de cati bani ai nevoie ca sa poti acoperi costul transportului.

| Lioana a răspuns:

E ok. El risca trimitandu-ti banii anticipat. Tu vei primi banii in cont apoi ii expediezi telefonul.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

5E tentativa de teapa, chiar sa be zici aici daca ai facut ceva.Stiu ca prineam si eu pe olx din straintate mesaje, nu le raspundeam.

| Mocalis a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Intradevăr este teapa. Persoana respectiva care incearca sa te insele face fals in acte asa in cat sa te convinga ca a trimis banii si ca ar fi blocati pana in momentul in care ar ajunge pachetul trimis de tine la destinatar.