| UserName250000 a întrebat:

Salut happy De cateva zile incoace viteza mea de download pe laptop-ul cel nou e doar 4 mbps (inainte era 60-70 mbps). Pe telefon (la aceeasi conexiune de wifi ca si pe laptop) am 40-45 mbps download. Partea buna la laptop este upload-ul (am aproape 100 mbps upload), dar partea proasta e ca nu pot viziona in 1080p pe YouTube. S-a intamplat ceva cu laptop-ul?
1. Nu imi dati raspunsuri de genul "suna la ei"
2. Nu sunt update-uri de Windows si alte chestii in background
3. Nu sunt prezente malware-uri si virusi
Ajutati-ma va rog! De ce s-a intamplat asa din senin?

3 răspunsuri:
| penus a răspuns:

Descarca ram de pe internet

| ziftode a răspuns:

Pune fir in loc de wifi
fa un test de viteza:
http://speedtest.net

verifica daca procesorul, memoria, net-ul, disk-ul, (mai ales daca ai hdd nu ssd) nu sunt incarcate (task manager, apesi ctrl+shift+esc, sau dai click dreapta pe taskbar si te duci pe task manager)
daca nimic din asta nu produce ceva semnificativ, atunci TORENTI?!? chiar daca fac numai upload, tot ajung sa umple banda si sa mearga totul greu

tot nu se rezolva, atunci incearca sa pui telefonul in cablu si sa te folosesti de placa lui de retea wifi sau sa imprumuti o placa de retea wifi pe usb, sau chiar sa cumperi una (vreo 50lei) si vezi daca pe aia merge mai bine, daca merge, atunci mers la garantie, ca e din placa de retea wifi a laptop-ului

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Recomnadarea noastra este sa apelezi la furnizorul tau de internet.