| KoJo07 a întrebat:

Pe un site de filme ma redirectiona spre o pagina cu reclama in care iti zicea sa faci un upgrade la mozilla. Nu am facut niciun update, dar cand vrei sa inchizi pagina iti apare o fereastra de la mozilla numita confirm care stiu ca are 2 optiuni, cancel and resend iar daca dai cancel ori resend reapare instant fereastra. Am reusit pana la urma sa pacalesc pagina, sa dau esc si sa inchid repede.Am instalat Ad-Block. Ce sunt aceste reclame? Sunt periculoase? Site-ul cu reclama este safetysearchextt.biz iar reclama se numea update for firefox 57.0
Dupa intamplarea cu reclama am dezinstalat mozilla, iar dupa reinstalare am sters datele vechi si am restaurat browser-ul ca setari initiale. Oricum, acum folosesc chrome.
Subliniez faptul ca am dat scan malwarebytes si windows defender, a iesit curat.

4 răspunsuri:
| GnCosmin a răspuns:

Asa e cand te uite la filme sunt ca un felnde reclame sau virusi care pot infecta dispozitivul daca faci ce iti spune.
Ex cand te uitinla un film pe telefon iti zice ca dispozitivul e infectat si sa il repari... daca urmezi pasi iti infestezi pc/telefonul

| KoJo07 explică (pentru GnCosmin):

Daca am curatat si dezinstalat browser-ul, plus scanare cu malwarebytes si windows defender sunt posibile probleme?

| GnCosmin a răspuns (pentru KoJo07):

Nu. Ye sfatuiesc sa folosesti bitdefender daca el iti zice ca totul e curat perfect.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Aceste ferestre sunt reclame false sau mesaje neadevarate care contin mai mult ca sigur virusi si malware. Iti recomandam sa nu dai click in acele ferestre, ci sa le inchizi si sa incerci sa eviti siturile care le cauzeaza pe acestea sa apara.