| SASSU a întrebat:

Salut TPU, am o nelamurire cu un program numit backtrack 5 r3.
Ori nu l-am descărcat de unde trebuie ori nu stiu sa-l pun pe stick corect sa booteze.
Daca ma poate ajuta cineva care a mai lucrat cu asa ceva.Multumesc

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Vrei sa te apuci sa spargi retele wi fi? happy daca da nu iti va iesi deoarece nu stii elementarul, sa faci un stick usb

pentru a face un stick usb ai nevoie de acest sistem de operare cu extensia.iso, din bios setat ca sa ia stickul la bootat ca primul device si ai nevoie de programul rufus sa creezi stick bootabil : https://rufus.ie/en_US/

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Simpatic):

E un fel de kali, bazat pe knoopix, adica e "super" live (nu instalezi nimic) si se ocupa de orice hack, nu numai wifi

oricum i-ai dat raspunsul corect: rufus e solutia sa il puna pe stick

| Simpatic a răspuns (pentru Zuzu1991):

Stiu de mult ce e backtrack doar ca mi se pare anapoda sa vrei sa faci hacking cand nu ai cunostinte minime de instalare a unui OS
Parerea mea e ca hackingul nu trebuia sa fie pus la dispozitie oricui iar hackerii adevarati sa-si fi facut softuri singuri care sa-i ajute la ce vor ei sa faca, punand softuri de genul asta la dispozitie oricarui pusti noob ii oferi o arma in mana cu care poate sa traga caci tuturiale sunt pe net berechet.
Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic.

| SASSU explică:

Cu rufus am facut, exact cum a facut Cristi de la videotutoriale.ro,dar ceva cred ca nu am facut bine de nu functioneaza.Mie imi trebuie afara in Germania ca e greu cu netul aici.
Daca ma poate ajuta cineva cu un BT 5 r3, poate nu am luat tocmai ce trebuie

| SASSU explică (pentru Simpatic):

Am facut cu rufus dar nu merge, cred ca ceva nu e ok, ori nu am luat BT5 r3 bun, nu stiu ce sa zic, am uitat sa mentionez merge putin apoi se opreste nu ma mai lasa sa scriu nici o comanda

| SASSU explică (pentru Simpatic):

Ok,Simpatik daca ști despre backtrack, atunci spune-mi si mie de ce nu pleacă de aicia.
kernel panic -not syncing: Attempted to kill init! Pana acolo ruleaza de acolo nu pot da nici o comanda mai departe

| doctorandus a răspuns:

Părerea mea e că Backtrack e prea vechi/depășit, d-aia nu merge pe calculatoare mai noi.