| Tuca10 a întrebat:

Am si eu o problema, acum 5 minute am primit un mesaj pe Instagram de la o fata, imi arata decât o inimă și un link, am dat pe link si mi-a apărut un site Porno, nu era chiar site, era o pagină cu o fata goală și zicea ceva sa vorbesc cu ea si erau mai multe poze, ceva sa ma duc pe la ea, prostioare, am dat x la pagină în 2 secunde. Acum întrebarea: e posibil sa fi luat virus? Nu am stat mai mult de 2 secunde pe pagină. Sunt pe telefon FUNDA

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Buna,

Este bine sa retii ca pentru a avea dispozitivul protejat este foarte important sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta free), este bine ca el sa fie updatat constant. Daca un antivirus nu isi updateaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja telefonul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala aplicatii straine sau care vin la recomanadarea unor straini.

Daca observi ca ai probleme cu telefonul, te sfatuim sa iti salvezi datele din telefon pe un dispozitiv extern si sa il resetezi pe acesta la setarile din fabrica.

2 răspunsuri:
| leiidinbanie6 a răspuns:

Da, e posibil sa fi luat virusi. De ce deschizi link-uri de la persoane necunoscute? Ce ai crezut?

| Crsiti92134 a răspuns:

Inainte sa intri pe un site copiaza link-ul si ii dai paste pe https://www.virustotal.com/ si vezi daca contine virus.