| tony98 a întrebat:

a aparut un nou virus pe facebook care tot trimite emoticoane insa nu stiu daca l-am luat.
imi tot trimitea un prieten emoticoane si in link.
am apasat pe link si m-a dus pe un site si acolo zicea sa dau click nu stiu unde si nu am mai dat.
eu nu stiu daca am luat virusul.cum aflu? si daca l-am luat cum scap de el?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avast 2013 de pe internet e trial. daca vrei sa il iei, sau bitdefender si dai o scanarewinking

| AndreeaRox a răspuns:

Daca incep sa te injure prietenii inseamna ca da, l-ai luat.

"Virusul nu doar trimite mesaje la cei din lista de contacte, el produce si modificari asupra registrilor computerului, va dezactiva firewall-ul si va deschide brese prin care hackerii pot intra si explora de la distanta calculatorul, obtinand astfel acces neautorizat la informatiile tale, la parole, conturi, etc. Virusul preia parolele introduse in Firefox/ Internet Explorer/ Google Chrome/ Opera etc, pe care mai apoi le trimite mai departe.

Cum stergi virusul ce a impanzit Facebook-ul?

1- Descarca Malwarebytes Anti-Malware 1.46.
2- Instalati programul si la sfarsit asigurati-va ca ati bifat urmatoarele:
Update Malwarebytes Anti-Malware
Launch Malwarebytes Anti-Malware

3- Apasati Finish.
4- Dupa lansarea programului, selectati Perform full scan si apasati pe Scan.
5- Dupa ce termina click pe OK si apoi pe Show Results. Asigurati-va ca e totul bifat si apoi click pe Remove Selected.

In mod normal, virusul al trebui sa dispara. Daca trimiteti in continuare mesaje prietenilor din lista de contacte de pe Facebook ar fi bine sa faceti o formatare a calculatorului." -sursa: http://starali.blogspot.ro/

Bafta!

| tony98 explică (pentru AndreeaRox):

Merci!
am uitat sa zic ca am intrat de pe Telefon cu Android!

| AndreeaRox a răspuns (pentru tony98):

Atunci nu cred ca vei avea probleme! happy

| bogdanmarica a răspuns:

Si mie mi-a trimis acelasi link cineva! SI NU L-AM LUAT! asa ca stai linistit dar daca chiar vrei sa te asiguri descarca si tu un antivirus ceva... avira e FOARTE bun http://ro.wikipedia.org/wiki/P%C4%83s%C4%83ri_r%C4%83pitoare FUNDA?:D