| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema mi-am luat din greseala un ransomware de rahat, si cand ma intra in windows trebuie sa astept 2-3 min sa se deschida, si pana se deschide imi tot apare imaginea asta >- http://imgur.com/AJxuuig.jpg, am scanat cu 2-3 Antivirusuri, Malwarebytes, Avira, cu tot dar degeaba nu la sters aveti idee ce as putea face?

2 răspunsuri:
| HailSithis a răspuns:

Phaha ce worm tare.
Fii atent.
Virusurile de tip worm se transmit foarte repede, e-mail, Facebook etc.
Recomand sa dai wipe la hard (reinstall la windows) deoarece virusurile de tip ransom sunt perverse si greu de scos.
Asta e cel mai tare de pana acum laughing)

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Iti recomandam sa iti reinstalezi sistemul de operare.

Pe viitor, este bine sa retii ca pentru a avea computerul protejat este foarte important sa ai firewall-ul activat si sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta free), este bine ca el sa fie actualizat constant. Daca un antivirus nu isi updateaza zilnic baza de date, el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja computerul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala programe straine sau programe care vin din partea unor straini.