| StefanCM a întrebat:

De curand cred ca am luat un virus pe Facebook. Imi tot posteaza singur chestii de genul "cand vei muri", "care este pozitia ta sexuala" si tot felul. Cum pot sa scap de asta?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La aplicatii, in stanga ai o aplicatie care genereaza asemenea chestii. Nu stiu cum se numeste dar o stiu. Sterge tot ce poti sterge si care nu stii la ce folosete. Daca pui mouse-ul in stanga unei aplicatii apare o rotita dintata. Daca apesi pe ea apare si optiunea sterge aplicatia. Nu poti sterge o aplicatie nativa a Facebook-ului. Nu este un virus. Am patit-o si eu dar le-am sters.

2 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Nu stiu daca asta este o metoda sigura, dar eu cand am luat un virus de pe Facebook am facut asta :
Poti sa stergi google chrome, sau ce folosesti tu pentru a intra pe Facebook, si apoi poti sa il instalezi iar, iar apoi sa intrii pe Facebook si sa stergi toate postarile pe care acel virus le-a postat singur.
Nu stiu daca o sa mearga sigur, dar mi mi-a mers asta cand am luat un virus de pe Facebook.

| Ora de net a răspuns:

Buna Stefan,

Ne pare rau ca ai intampinat o astfel de situatie neplacuta. Acele imagini si linkuri apar intr-adevar, asa cum ai mentionat si tu, datorita unui virus pe Facebook. Pentru a-l indeparta, trebuie sa mergi cu cursorul in coltul din drepta sus a paginii de Facebook, sa dai click pe sageata si mai apoi sa alegi, din lista care va aparea, optiunea Settings. Mai apoi, mergi la lista din partea stanga si acceseaza Apps. Iti vor aparea aplicatiile pe care le folosesti, cu care contul tau este conectat. In acea lista exista si acest virus deghizat sub forma unei aplicatii. Poti sterge toate aplicatiile sau le poti sterge pe cele care ti se par suspecte, cele pe care nu iti amintesti sa le fi accesat sau folosit. Faci acest lucru accesand X-ul din dreptul fiecarei aplicatii.