| Kornuletz540 a întrebat:

Este adevărat, adică 100% real și verificat și cu dovezi credibile mitul despre darknet că acolo ar exista site-uri cu anunțuri de asasini plătiți de unde poți angaja un astfel de asasin să,, lichideze" pe cineva contra cost? Am un prieten care e în anul doi de master la securitate cibernetică și își face disertația pe acest subiect și are nevoie de aceste informații pentru documentare.

15 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Informatiile pentru documentare la licenta si mai ales la dizertatie se iau din surse valide, recunoscute, nu de pe TPU.

| Kornuletz540 explică (pentru dullcat):

Atunci îmi poți recomanda niște site-uri valide de unde pot lua astfel de informații?

| dullcat a răspuns (pentru Kornuletz540):

Pai nu inteleg de ce nu il lasi pe prietenul tau sa isi faca treaba pe cont propriu? Caci la asta se rezuma masterul, sa demonstreze ca este capabil de ceva. Dizertatia este lucrare serioasa cu mult research, nu copy paste ca la liceu.Am avut si eu de facut una, iar pana nu mi-am stabilit subiectul cu jumatate de an inainte, dupa multe incercari, si nu mi-am gasit toate informatiile necesare, referinte etc. in legatura cu titlul ales, nu am primit aprobare de la comisie.Prietenul tau cum a primit ok-ul daca nu gaseste nimic de interes pe siteurile academice?

https://scholar.google.com/scholar?hl=ro&as_sdt=0%2C5&q=dark+web&btnG=

Sau doreste el sa sparga bula existenta venind cu un subiect aparte? La astfel de lucrari teoretice prea rar exista ceva absolut wow, fresh, nou.Mereu se repeta subiectele in cerc, ceea ce inseamna ca ar trebui sa aiba de unde gasi destula informatie.Eu mi-am facut si foarte multe conturi pe siteuri din afara pentru a avea acces la materiale academice. Unele au fost utile, altele inutile.Trial and error. Sfatuieste-l sa faca la el.

| Simpatic a răspuns:

Da,poate fi adevarat, ultima data cand am intrat acolo (acum cativa ani), am vazut niste chestii care nu mi-a mai trebuit apoi sa intru, din curiozitate am intrat, dar nu este nicio placere te asigur
daca crezi ca trollii nostri debiteaza niste prostii acolo inmultesti cu 1000 ce prostii poti auzi sau vedea, inclusiv la vanzare
si eu si acest articol ii spunem dark web, majoritatea am auzit de "softul" Tor si de ce este el capabil;)
este adevarat ca dintre utilizatorii de dark web, nu toti pot fi catalogati ca si infractori sau maniaci! sunt unii activisti anti-sistem de exemplu care au nevoie de astfel de servicii pentru a face dezvaluiri sau pentru a evita anumite forme de cenzura

un articol zic eu bun pe aceasta tema ar fi si acesta
https://www.libertatea.ro/lifestyle/ce-sunt-deep-web-si-dark-web-4533301

| Kornuletz540 explică (pentru Simpatic):

Știu de Tor, bănuiesc că de pe el ai accesat dark-web? Mai sunt și alte motoare de căutare de unde îl poți accesa?

| Simpatic a răspuns (pentru Kornuletz540):

Nu am mai intrat si nici verificat cu alt "soft" decat cu tor
pana la urma este pentru prietenul din facultate cercetarea?
oricum ar fi esti smartwinking

| Kornuletz540 explică (pentru Simpatic):

Da pentru el este, nu vreau să fac așa ceva pe cont propriu și nici nu mă atrage ideea.

| Simpatic a răspuns (pentru Kornuletz540):

Halal prieten esti! in timp ce prietenii mei isi fac griji pentru mine doar daca as ramane fara bani...

| Simpatic a răspuns (pentru Kornuletz540):

Am gasit chiar la prietenul nostru wiki urmatorul lucru care te-ar putea interesa: "Rețele tipice darknet sunt Tor, I2P, Freenet, Hornet și rețelele friend-to-friend (F2F) folosite pentru partajarea de fișiere cu o conexiune P2P."

| gabicoo a răspuns:

Legenda spune că dacă o vezi pe soacră-mea goală orbești! A intrat unul din vecinii mei pe dark net și de atunci, nu mai vede bine cu ochiul drept. Deci legenda este parțial adevărată.
winking

| Simpatic a răspuns (pentru gabicoo):

Navigand astazi pe dark net, cred ca am gasit-o pe soacra ta

https://youtu.be/2Wp2B-RV408?feature=shared&t=86

| Furnicuta000 a răspuns:

Si s-a gandit ca cea mai buna sursa de informatii e pe TPU cand exista atatea site-uri cu povesti, experiente ale oamenilor pe darknet? laughing

| MySwagIsTooDifferentMyBitchIsTooBad a răspuns:

Nu este verificat cu nici o dovada credibila acest mit, LMAO.
Asasini exista, poti sa platesti pe cineva sa comita crime, dar nu se gasesc asa, pe net. Asasinii sunt membrii bandelor de cartier, dependentii de droguri care ar face orice pentru bani, etc. care isi fac o reputatie pe baza recomandarilor in cercurile de genul asta, nu un nene la costum de pe deep web.
Orice oferta de genul asta e fie scam fie honeypot, fie te-ai pagubit de niste bitcoin fie te mananca puscaria.

| GamiOHannis a răspuns:

Dacă vrei să fie din România, caută pe Facebook; nu știu dacă o să-ți ceară să-l plătești, măcar, și costul de bilet pînă în România. Ia în considerare această întrebare ca pe un exemplu, și nu ca pe un sfat personal.

| Kornuletz540 explică (pentru GamiOHannis):

Nu cred că pe Facebook-ul românesc există grupuri sau profiluri de asasini la comandă și chiar dacă ar exista, ar fi cu șterse cu siguranță.