| BuLaNNNeL a întrebat:

Salutare, de vreo 4 ore am primit niste Gmail-uri despre google ads, my business, iar mai nou, am primit un al 3 lea Gmail in care mi se spune: "instituția dvs financiara a refuzat o plata din PayPal și mi se da un alt gmail ciudat. Vreau sa spun că nu am nicio legătură cu asta, n-am nici conturi pentru astfel de activități, nici măcar cont de google ads.
De ce primesc aceste Gmail-uri și cum le opresc?
Îmi este adresa folosita de altcineva?

9 răspunsuri:
| Alexnix1 a răspuns:

Nu da atentie la mailuri.
Cauta in mailuri" alerta de securitate" si vezi daca e cineva care iti foloseste adresa

| BuLaNNNeL explică (pentru Alexnix1):

Salut, se pare că pe 4 aprilie cineva mi-a accesat contul de pe un dispozitiv Linux. Ce e de făcut?

| Alexnix1 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Trebuie raportata la google. Vezi daca ai vreo aplicatie ceva asociata cu contul.

| gabicoo a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

1- Schimbi parola!
2- Optezi, din setări, pentru autentificare în doi pași!
3- Dacă mai ai o altă adresă de gmail o legi de asta pentru alerte de securitate. Activezi chestia asta din setari!

Dacă e vorba de adresa de gmail primită de la școală atunci administratorul domeniului @scoalaixulesti ți-a accesat contul.

| BuLaNNNeL explică (pentru gabicoo):

1. Bun.
Am găsit alte chestii suspecte: https://postimg.cc/KKQvzj4s
https://postimg.cc/K1P86Jbb
Acolo jos e și gmailul ăla ciudat, nu e al meu și n-am nicio legătură cu el.

| BuLaNNNeL explică (pentru BuLaNNNeL):

Încă ceva: https://postimg.cc/PNMsn9p2
Ce să-i plătesc, cui și de ce? Dic că-s 200 de lire. Wtf laughing)

| BuLaNNNeL explică (pentru Alexnix1):

Cum rezolv? Am lăsat mai jos 3 screenuri.

| BuLaNNNeL explică (pentru gabicoo):

Nu-mi mai merge nici YouTube-ul (este asociat aceluiași cont de gmail), îmi spune să-mi verific conexiunea la internet, in condițiile in care internetul merge. Nici nu mă lăsa să mă conectez cu alt cont că-mi spune că n-am internet. Văi că mor de nervi...

| gabicoo a răspuns:

Poate fi: ori un atac din partea cuiva, ori un virus care face asta! Treaba pare serioasă!
Apelează la cineva care chiar se pricepe! Noi aici pe TPU doar ne dăm cu părerea!

Cel mai bun la problemele legate de IT, din comunitatea TPU, este userul Bulă! Dacă nu vede postarea ta încearcă să-l contactezi în privat! A scos pe mulți din situații dificile! Ăsta e cel mai bun sfat pe care îl pot da!

Succes!