| Frog22 a întrebat:

M-a pus naiba si am intrat azi pe un link de pe Facebook distribuit de unu si se pare ca mi-a aflat ip! Ce pot face in cazul asta? Astept raspuns urgent!

Răspuns Câştigător
| KanameKuran a răspuns:

Nu te speria, toate site-urile pe care intri iti cunosc adresa IP. Atat timp cat ai grija ce descarci, ai un antivirus decent si nu trimiti date importante pe net(conturi bancare, datele cardului) prin conexiuni nesecurizate, esti in siguranta.

P.S. o conexiune securizata poate fi identificata prin lacatul care iti apare in bara unde vezi adresa (ex:www.facebook.com)

8 răspunsuri:
| RazvanV14 a răspuns:

Nu ai ce patii. Doar daca e hacker si te floodeaza in vpn ca in rest. daca nu are vpn il poti prinde si da la politie.

| Frog22 explică (pentru KanameKuran):

Ma gandesc sa nu inceapa sa imi intre prin pc nu alta! Si un antivirus bun, ce mi-ai putea sugera?

| ZGEBYUSMEXIMUS a răspuns (pentru Frog22):

Nu-ti intra in PC prin IP laughing orice site sau joc iti poate afla IP-ul cu mare usurinta

| Frog22 explică (pentru ZGEBYUSMEXIMUS):

Ok, multumesc! Iar daca vad ca merge greu netul sau ceva pot suna la cine sunt eu abonat la internet?

| ZGEBYUSMEXIMUS a răspuns (pentru Frog22):

Daca se intampla asta cauti un vpn gratuit pe google si descarci si cu ala iti maschezi IP-ul si n-are ce sa-ti faca

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Frog22):

Nu îți intra nimeni în PC. Pentru liniștea ta, descarcă și poți face o scanare cu Free Anti-Malware.

| Frog22 explică:

Gata! Se pare ca mi s-a schimbat ip azi cand am deschis PC. Va multumesc oricum pentru ca mi-ati spus ce se poate intampla de fapt daca cineva imi afla ip la PC. Apreciez!

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Adresa IP este adresa computerului tau, dar de cele mai multe ori furnizorii de internet ofera IP dinamic, ceea ce inseamna ca aceasta se schimba la fiecare restartare a computerului sau a retelei. O persoana nu poate face mai nimic cu adresa IP, nu trebuie sa iti faci griji.