| xRider a întrebat:

Am aflat recent ca am un ganglion umflat care apasa pe pancreas. Este posibil sa se fi umflat in urma unei reactii la ceva anume si sa dea inapoi? (Ce se poate face in cazul asta?)
Astept raspuns urgent. Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt numeroase cauze de crestere in volum a ganglionilor. Depinde mult ce varsta ai si cum arata restul investigatiilor. Poate fi o tumora a unui organ de vecinatate care sa fi ajuns si in ganglion, un limfom, o tuberculoza ganglionara, o sarcoidoza sau o alta boala inflamatorie (mononucleoza de exemplu. Ai nevoie de investigatii atente care sa identifice daca mai ai si alti ganglioni, daca ai teste de sange modificate, etc. In final, poate fi necesara o biopsie a ganglionului respectiv.

| SimonaCristina a răspuns:

Poate fi o formatiune tumorala, sau un abces (un proces inflamator). Nu astepta, fa urgent un RMN sau o tomografie abdominala. Sanatate!

| xRider explică (pentru SimonaCristina):

Am facut si tomografie abdominala, astept luni raspunsul.
Dar doctorul nu a zis nimic de tumoare!
Mi-a zis ca nu trebuie sa ma ingrijorez.

| xRider explică:

Si de la ce sa se fi umflat?