| Yee a întrebat:

Yee(Salut)! Cateodata am senzatia ca sunt urmarit, ca cineva imi porneste camera web si ma spioneaza, sau ca am ecranul partajat si cineva imi poate vedea "activitatile". Cum sa fac sa scap de ea?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Da, corect, o anumita doza de paranoia e chiar sanatoasa in ce priveste IT-ul. Nu poti sti niciodata ca nu ai fost hackuit, poti eventual afla ca ai fost hackuit.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Crezi ca esti asa important incat sa te urmareasca cineva?

| Yee explică (pentru suntserios):

Yee!
Nu, dar tot am senzatia ca cineva ma spioneaza, cum fac sa scap de ea?

| doctorandus a răspuns (pentru Yee):

Mergi la medicul de familie si spune-i asta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intoarce camera cu fata la perete. La mine sta asa tot timpul si am blocat intrarea audio pentru ea. Daca senzatia continua mergi la medicul de familie si spune-i.

| flixbuster a răspuns:

Eu nu voi fi ironic pentru simplul motiv ca tata lu' Facebook isi acopera camera web (si microfonul) cu banda adeziva: https://www.theguardian.com/......e-facebook

Este posibil sa fii infectat cu un malware de tip remote control.
Pentru siguranta:
- back-up complet;
- sters complet harddisk;
- re-instalat corect si securizat sistem operare;
- scos din back-up ce ai nevoie.

Daca folosesti software piratat ai sanse maxime sa te re-infectezi.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Recomandarea noastra este sa verifici computerul folosind un program antivirus sau sa mergi cu el la un service specializat. Daca totul este in regula si aceasta senzatie ca esti urmarit persista atunci recomandarea noastra este sa vorbesti cu un specialist, medic de familie sau psiholog.