| imario567 a întrebat:

Am 14 ani si in 2021 voi da probe sportive la liceul militar Breaza și la rezistența 1000m trebuie sa fac 4:10 dar pe la 600m parcă nu mai pot sa rezist atât de ok, respir mai greu si incep sa ma doara picioarele, cum îmi pot face rezistența?

Răspuns Câştigător
| Mmaannuu111 a răspuns:

Continuă să alergi și înainte de alergare îți recomand o masa bogată in carbohidrați si câteva proteine, cu 2 ore înainte mănâncă carbohidrați cu absorbție lentă pentru energie adică paste, făinoase, cereale etc si cu jumătate de oră carbohidrați cu absorbție rapidă adică un mar o banană, ceva ce conține zahar, si spun cu 2 ore si jumătate de oră deoarece cam atât durează să asimileze organismul energia de care ai nevoie pentru alergare, in rest continua sa alergi si îți vei crește performantele pe zi ce trece. Bafta

2 răspunsuri:
| Andresso a răspuns:

Alergand zilnic cat mai mult.
Dar ZILNIC, nu cu pauze.

| imario567 explică (pentru Mmaannuu111):

Mersi mult pentru sfat ma gândeam la alimentație dar nu stiam ce sa mănânc la cât timp acum cred ca până la anul am destul timp sa mă antenez de maine voi incepe cu antrenamentul
Rezistența ar fi singurul obstacol în probele sportive pentru mine in rest nu am piedici.