| alex495 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cei care au LUAT gainer, nu pentru cei care le,,**** ficatul ", nu celor care nu au bani si arunca cu noroi in suplimentele alimentare.

Ok, deci am cumparat proteina luna trecuta si acum vreau sa vad si cu gainer cum e ( are mai multe plusuri pentru mine fiind ectomorf, proteina e doar proteina, asta contine mai multe). Si nu, nu pot manca 2500 de calorii pe zi ( curate, ca asa bag o ciocolata si aia are 400 de cal), am nevoie de gainer. Pe siteul lor scrie ca se iau 2 cupe inainte de antrenament cu 45 de minute si inca 2 imediat dupa antrenament. Mi se pare ca o tactica de marketing, cele 2 kg sa se consume repede si sa cumpar mai des decat este nevoie. Voi cate cupe luati pe zi de gainer?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Https://www.proteinoutlet.ro/genius-imass-25-kg

E bun, vezi compozitia nutritiva. SPre exemplu are 65 gr carbohidrati/portie, dintre care zahar = 1 gram. Sunt gainere unde zaharul este in proportie de 50% (vezi GFX-8), alea clar sunt porcarii (si nu ca am eu ceva cu gainerele).

E bun, go for it.

Si nu, nu iei cum zic ei. Iti calculezi cate grame de proteina si carbohidrati consumi zilnic si iei a.i. sa ajungi la 2-2.5 grame de proteina /kg-corp si 4 grame de carbohidrati/kg-corp. Faci singur calculul, nu e asa greu. Si nu trebuie facut "la virgula", ca doar nu mergi la concursuri :)

17 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

In primul rand: ce gainer?

| Sn4k3 a răspuns:

Pai te tine cam 20 de zile si normal ar fi 2 saptamani din ce-am vazut la alte gainere, deci e bun.

| alex495 explică (pentru Sn4k3):

4 cupe pe zi, 20 de zile?

| Sn4k3 a răspuns (pentru alex495):

2500g impartit la 122 de grame pe zi(4 cupe) ajung 20 de zile.

| alex495 explică (pentru Cosmin86):

Mersi mult

| aXy99 a răspuns:

2500 kcal e chiar usor de consumat. Sa stii ca de multe ori ciocolata aia e echivalentul gainerului, multe dintre ele continand mult zahar. Plus ca nici nu stii de unde sunt proveniti acei carbohidrati si cat de sanatosi sunt indulcitorii folositi. In fine, nu zic ca iti vor face rau, spun doar ca pot fi inlocuite usor.

| alex495 explică (pentru aXy99):

Mai mult de 2000 nu pot baga in mine, pur si simplu nu pot, ar insemna sa stau la masa non stop, ca mancat normal 4 mese pe zi ma simt plin si am mai incercat eu sa bag in mine dupa si am dat afara a doua zi dimineata

| aXy99 a răspuns (pentru alex495):

Seminte de floarea soarelui: 100g -aprox. 685 kcal, unt de arahide 100g -579 kcal (asta daca e 100% natural, fara ulei de floarea soarelui adaugat, ca altfel cresc kcal). Cereale integrale 100g -aprox 373 kcal. Orez, cartofi...
Poti baga o ciocolata cu jumatate de ora inainte de sala.

| alex495 explică (pentru aXy99):

Nu mananc absolut nimic dulce artificial. Si 100 de grame de seminte ai ceva de spart rolling on the floor

| aXy99 a răspuns (pentru alex495):

Iti iei miezi. 1, 3 lei 100g happy
Crezi ca gainerul ala nu are o gramada de zahar? Crezi ca nu e cel putin la fel de "artifical" precum ciocolata? Crezi ca nu are aditivi alimentari, inclusiv sucraloza, care, te poti interesa, e daunatoare. Nici nu ai idee de unde provin carbohidratii aia si cat de calitativi sunt. Macar la ciocolata ai ingrediente.

| alex495 explică (pentru aXy99):

Respectivul nu are mai deloc zahar. Unu natural facut in casa ma scoate mult mai scump decat asta

| marinel123 a răspuns:

Daca vrei ceva de calitatea ia uun gainer de la Geniusnutrition.ro eu de acolo am luat suplimente personal nu am folosit gainer sau proteine doar creatina preworkout si bcaa

| aXy99 a răspuns (pentru alex495):

Si asta nu iti da deloc de gandit? Ca unul facut acasa te costa mai mult decat ala de cumparat? Ei trebuie sa mai scoata si profit, deci iti dai seama ce calitate scazuta au. In fine, e treaba ta. Nu zic ca nu exista si gainere bune, dar nu sa le iei in cantitati mari cum scrie pe ambalaj sau la ei pe site si, desgiur, sa stii exact de unde provin carbohidratii. La pudre proteice stii: zer de regula, la astea nu.

| DannyQ a răspuns (pentru aXy99):

Sper că ai scris la caterincă ''mieji''

| aXy99 a răspuns (pentru DannyQ):

Bine ca mi-ai zis, nu mi-am dat seama laughing
Daca asa aud mereu, mai gresesc si eu uneori sad

| DannyQ a răspuns (pentru aXy99):

Cu plăcere