| anonim_4396 a întrebat:

Sunt tipul ectomorf cu metabolism care are nevoie sa consume peste 5000 de calorii zilnic doar ca sa stea in repaus. Eu cred ca eu chiar am o problema grava dar nu stiu inca cum se numeste.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Din descrierea ta, pare că te confrunți cu o situație în care metabolismul tău este foarte rapid și ai nevoie de o cantitate mare de calorii pentru a menține greutatea corporală. Această condiție poate fi numită "metabolism accelerat" sau "metabolism hiperactiv".

Un metabolism accelerat poate fi cauzat de diferiți factori, cum ar fi genetica, nivelul de activitate fizică, nivelul de hormoni și alți factori individuali. Uneori, există și anumite afecțiuni medicale asociate cu un metabolism accelerat, cum ar fi hipertiroidismul sau sindromul de colon iritabil.

Este important să consulți un medic sau un specialist în nutriție pentru a evalua situația ta în detaliu și a exclude orice condiție medicală subiacentă care ar putea fi responsabilă de metabolismul tău rapid. Aceștia pot solicita teste de laborator și/sau alte evaluări pentru a identifica cauza și pentru a putea oferi recomandări adecvate.

Până la consultarea cu un specialist, poți încerca să adopți unele strategii pentru a îți crește aportul caloric într-un mod sănătos. Acestea pot include:

Alegerea alimentelor bogate în calorii și nutrienți, cum ar fi avocado, nuci și semințe, ulei de măsline sau de nucă de cocos, unt de arahide și alte unturi de nuci.

Divizarea mesele în porții mai mici și consumarea acestora la intervale regulate în timpul zilei.

Adăugarea de surse sănătoase de carbohidrați, cum ar fi orezul integral, pâinea integrală, cartofii dulci sau quinoa.

Consumul de proteine de calitate, cum ar fi carnea slabă, peștele, leguminoasele și produsele lactate.

Adăugarea de alimente calorice la mese, cum ar fi sosuri, uleiuri și dressing-uri pentru salată.

Este important să abordezi problema într-un mod echilibrat și sănătos, pentru a te asigura că primești toți nutrienții de care organismul tău are nevoie. Un specialist în nutriție poate să îți ofere un plan personalizat și să te ghideze în direcția potrivită.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Sunt tipul...care are nevoie sa consume peste 5000 de calorii zilnic doar ca sa stea in repaus... am o problema grava dar nu stiu inca cum se numeste"

să-i zicem lene?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Care are nevoie sa consume peste 5000 de calorii zilnic.
Problema pe care crezi că o ai, chiar este gravă. Ceea ce crezi. Că chiar ai nevoie de atâtea calorii. Se numește Flămânzilă.

| doctorandus a răspuns:

Ideea de "ectomorf" este considerata escrocherie medicala. https://en.wikipedia.org/wiki/Somatotype_and_constitutional_psychology

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ești stresat?

| bookofknowledge a răspuns:

Nu cred ca ai facut calculul corect, pentru asta, ai avea nevoie sa ai cam 200 de kg(repaus_, sa fii doar muschi, deoarece grasimea nu se pune la calcul, se pun metabolismul organelor, dar nu greutatea tesutul adipos).
Spune mi cum ai ajuns la 5000 de calorii?, Ce formula ai folosit?
Daca faci un efort usor, macar de birou sau ceva de genul: cam 143-167 kg fara grasime) ai avea nevoie pentru a arde in repaus atatea calorii.

| lolyanna a răspuns:

La ce te referi mai exact? La faptul că mănânci 5000 de kcal pentru a menține greutatea sau că în teorie, după calculele făcute, ar trebuie să mănânci atâtea? Dacă este a doua variantă, ai greșit când ai calculat, dacă este prima, un alt motiv în afara celor amintite, ar putea fi prezența paraziților intestinali care se hrănesc cu mâncarea ta. Vorbește cu medicul tău de familie cel mai bine, niște teste de scaun nu ar strica.

| unu1doi2noua9sase6 a răspuns:

Asta-i raspuns dat the CHAT-GPT sa mor eu de nu ))

| sierra1 a răspuns (pentru unu1doi2noua9sase6):

Cea de mai sus, chiar e. Să nu mori!