| supergamer2000 a întrebat:

Buna TPU.Cum as putea sa fac front flip de fiecare data cad pe spate. FUNDA.

Răspuns Câştigător
| JohnnyWylde a răspuns:

Aaaa eu pot sa fac front flip :P. Presupunand ca stii care sunt pasii de urmat atunci cand faci aceasta miscare, iti dau doua ponturi:
1. Imediat cum ai sarit foloseste mainile. In momentul in care te pregatesti sa sari mainile trebuie sa fie ridicate deasupra capului. Imediat ce sari si incepi miscarea de rotatie du mainile langa corp. Este foarte important ca miscarea de rotatie sa fie destul de rapida si sa nu cazi.
2.Trebuie sa fii ghemuit. Imediat ce sari strange-ti picioarele, ghemuieste-te, altfel nu reusesti
http://www.youtube.com/watch?v=7PAutyJNYoY

4 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Cred ca poti incerca sa te inspiri din acest videoclip:
http://www.youtube.com/watch?v=16P2XAuUb5g
cu diferenta ca vei face miscarile in fata, pentru ca apoi sa poti exersa urmatoarele miscari:
http://www.youtube.com/watch?v=QSCJCWxQo2g
Am procedat asa pentru ca in ultimul tutorial evolutia miscarilor nu mi se par atat de explicite ca si in primul, si cred ca prin analogie ar putea fi posibila si saritura in fata.

| dyk3yy a răspuns:

Inceara mai intai sa faci de pe un loc inalt, si sa aterizezi jos in picioare.

| Abstracts a răspuns:

Pentru a face front flip trebuie sa urmezi 5 pasi simpli,

1. Incearca sa-ti iei cat mai mare viteza
2. Sari cat de tare poti tu in sus (Pe varfuri)
3. Arunca mainile infata
4. Ghemuiesteti capul (cala tumba)
5. Prindeti mainile de genunchi!
6. Daca ati urmat toti pasi 5 va trebuie sa cadeti in picioare!

Acuma sa nu va asteptati ca din prima zi sa va iasa front flipul, Trebuie sa aveti rabdare si sa fiti calmi!, Eu am invatat front flipul intr-o saptamana!

Sper ca am fost de folos! Nu vreau Funda, vreau doar sa te ajut sa inveti acceasta schema e baza in Parkour & FreeRunning!, Bafta incontinuare!

| Ionut_Andrei_1987_JsPn a răspuns:

Nici eu nu pot as fac frontflipu.Inca exersez si fac rostogolire completa dar faza e ca pic pe spate si ca sunt multe de făcut intr-un timp foarte scurt cum ar fi: 1. Trebuie sa știi când ai atins înălțimea maxima ca sa te rostogolești.2. Când ești in aer trebuie sa ridici genunchi pana la piept.3.Trebui sa prinzi cu mâinile genunchi când sunt la piept si 4.Trebuie sa pici in picioare.Eu cred ca sunt cam multe de făcut intr-un timp foarte scurt.Eu am decât 13 ani si ma cam grăbesc ca vreau sa devin freerunner.