| sskrillex96 a întrebat:

Mi-am cumparat un set de gantere reglabile de 40 de kg 2x20 kg pe brat si as vrea sa stiu cum sa incep un antrenament pt biceps. Pot face cam 10 repetari cu 15 kg daca ma straduiesc, asta fara sa fi facut niciun antrenament,dar dupa sunt mort. si as vrea sa-mi spune-ti cum sa incep. As vrea sa stiu ce nr de ridicari,repetari sa fac,la cate zile sa cresc greutatea cu care fac, etc. Ms pt raspunsuri.

4 răspunsuri:
| sskrillex96 explică:

Trebuie sa mai mentionez ceva daca asta conteaza. Eu am 18 ani, 1, 70m si sunt cam slabut.dar bratele le am putin facute.

| 187VLAD a răspuns:

E o greseala sa incepi cu 15 kg..mai ales daca nu ai te-ai mai antrenat pana acum
parerea mea e sa incepi usor cu o serie de 15 repetari cu 5kg, asta ca incalzire, pe urma sa incerci sa faci niste tractiuni (sunt foarte folositoare, stiu ca e greu la inceput, dar daca persisti rezultatele nu vor intarzia sa apara si vei fi multumit), si sa termini cu 2 serii a cate 10 repetari cu 10 kg
totusi... daca tot ti-ai luat gantere, ar fi pacat sa le folosesti doar pentru bicepsi, fa si niste exercitii pentru tricepsi, umeri si spate

| sskrillex96 explică:

Pentru spate ce exercitii as putea sa fac?

| 187VLAD a răspuns (pentru sskrillex96):

Cu ganterele nu sunt prea multe exercitii pentru spate, ele in principal se folosesc pentru biceps, triceps, umeri si trapez..ar fi unul, dar e greu sa iti explic in cuvinte, iar greutatea ganterelor tale nu este foarte mare...cel mai bine cauti niste tutoriale pe youtube ca sunt o gramada
daca vrei sa faci spate, mama antrenamentului sunt tot tractiunile, dar nu cu incheieturile spre tine (ca la tractunile pentru biceps), ci cu incheietura spre exterior si priza mai larga
daca ti se pare greu sa faci tractiuni, la inceput poti folosi un scaunel si sa te ajuti putin sprijinindu-ti picioarele pe el
bafta