| AL3XG0DB0Y a întrebat:

Buna vreau sa invat parkour, ma puteti ajuta? Cu ce trebuie sa incep? De exlove struck alimentatie exercitii etc. Funda pentru raspunsul care ma ajuta cel mai mult.winking

Răspuns Câştigător
| Naiky3Run4 a răspuns:

Salut, eu practic acest sport de 1 an si Da, trebuie sa te alimentezi corect, sa te antrenezi zi de zi ca sa evoluezi, dar sa nu te grabesti, eu fiecare lucru l-am facut cu rabdare, nu din prima zi de cand am facut parkour m-am apucat sa ma dau peste cap si faze deastea...Nu, le-am facut cu rabdare si cand am fost eu sigur ca este timpul sa le fac, Deci trebuie sa lucrezi mult si sa iti placa ceea ce faci, Uita-te la tutoriale pe internet pe youtube, eu asa am facut dar si fi atent. UITE AICI UN VIDEO cu domcumentar parkour in romana : http://www.youtube.com/watch?v=TK38Vsu-Gts&feature=channel_video_title
Pe mine m-a facut aproape sa plang, si mi-am da seama cu adevarat ce inseamna parkour! MULT NOROC! Antreneazate FARA RIVALI!

11 răspunsuri:
| Skylar a răspuns:

Partea misto la parkour e ca nu trebuie decat sa-l practici pana cand ajungi sa parcuri o distanta lunga in scurt timp cu multe obstacole.Nu e nevoie decat de antrenament.

| Eron a răspuns:

Incepe cu exercitii usoare:monkey, kong, lazy, speed vault, wall run etc.Eu am descarcat niste tutoriale cu toate astea simple.Caut si tu pe youtube.Despre alimentatie, nu stiu ce sa spun.Tu sa fii sportiv, alerga zilnic. Dupa ce poti sa faci trikuri simple, incearca putin freerunning, in care foloseste tehnicile pe care le stii.
Pentru exercitiile grele(back flip, front flip, flick flap), eu unul nu am avut destul curaj sa incerc.Sincer, nu vreau sa-mi rup gatul si pe urma nici sa nu mai merg, dar sa fac parkour. Daca vrei sa inveti, du-te la o sala speciala.Acolo ai saltele si este prea greu sa te ranesti grav.
Mult succes.

| educatie2021 a răspuns:

Pai e simplu... Exercitii:Flotari -Dimineata-cate poti.
Abdomene-Seara- cate poti.
Alimentatie(nu prea multe fastfooduri daca poti, DELOC).
Ca miscari poti sa te uiti p net...incepe cu Volturile si Wall Run dupa aia treci la Volturi mai avansate.
Un lucru destul de important...ar fi bine sa ai un prieten si sa faceti impreuna.
In parkour trebuie sa ai Curaj asa ca... cum se spune:''Treci acolo si dai bataie''winking.
Funda?

| flo97 a răspuns:

Si eu practic acest sport de aproximativ 1 an si ceva iti spun sincer la inceput mi-a fost destul de greu, dar incetul cu incetul am inceput sa ma descurc si sa invat miscari si scheme noi, cu multa rabdare si multa vointa. Nu te da niciodata batut chiar daca nu iti iese ceva din prima, nimeni nu a reusit ceva din prima incercare, asa ca nu te descuraja, antreneaza-te mult si incearca sa mananci cat mai sanatoswinking. Bafta

| smecherul24 a răspuns:

Pai si eu vreau sa fac parkour, eu iti propun (daca esti ''gras'') inainte de a face parkour sa slabesti, nu este usor, dar daca ai ambitie, curaj si forta vei reusi sigur sa faci ceea ce-ti propui, nu este nevoie neaparat sa te duci la un antrenor de parkour, poti invata singur, in primul rand ca sa ai curaj sa practici parkour trebuie intai sa faci ''scheme'' pe niste saltele si daca ai nevoie de alte informatii, pune adresa de messenger
smecherul_24@ymail.com

Alte răspunsuri
| Decu_Adrian_1995 a răspuns:

Prima oara sa inveti pe saltele sau pe ceva mai moale, pe nisip.

| alexxis0712 a răspuns (pentru Eron):

Ba copile.King kong e schema avansata.Nu e de incepator... Si nici monkey.Tu nu gandesti... cand postezi ceva. Abia incepi sa faci parkour si te pui la kong la monkeylaughing.Las'o frate`n colo.

| EusYz a răspuns:

AL3XGODBOY,daca vrei sa inveti ParKour, trebuie sa stii sa faci niste exercitii usoare de ex.:monkey si 360 de grade daca stii sa le faci e bine, apoi treci la lucruri mai grele de ex.:kong, len, roll etc..Deci mult noroc si nu uita sa nu faci miscari daca stii ca nu le poti face, ok.

| EusYz a răspuns (pentru alexxis0712):

Asa e king kong e prea grea

| robbycutumeu a răspuns:

Am eu un prieten care este foarte bun la parkour deci l-am vazut facand de toate. Dar prima data incepe sa sari peste ceva(mic) dupa incerci pe mediu dupa pe hard. Cu asta sa incepi nu cu altceva ca asa tu poti sa iti dezvolti muschi picoarelor si sa sari mai sus sau ce vrei tu sa faci... oricum vei deveni un parkourer nu iti fa griji.Si eu practic acest sport si sunt destul de bun.NU UITA:sa sari de multe ori pe o bara mica, medie, hard nu o data si dupa gata.