Întrebare recomandată | MaTrIx8378 a întrebat:

Am probleme cu stomacul, am aciditatea gastrica prea mare si pentru asta tin un regim. Eu pana acum consumam si aceste suplimente ON 100% Whey Gold Standard (aroma ciocolata) si nu stiu daca ma afecteaza mai rau daca le iau sau nu, ce parere aveti? Ofer funda

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca iti afecteaza stomacul, decat poate intr-o proportie foarte mica. In general stomacul e afectat atunci cand procesul digestiei implica "multa uzura". Aceste suplimente, cum ar fi proteinele prafuri sunt asimilate usor. Pe de alta parte, daca vei lua creatina sub forma de pastile ce se dizolva in apa ( in special cea monohidrata) mucoasa stomacala si implicit stomacul iti vor fi afectate destul de rau. Insa sa stii ca toate aceste suplimente, luate pe termen lung, iti afecteaza foarte rau ficatul. De asemenea, fereste-te daca faci sala si consumi si proteine in acest format, sa ajungi sa ai un regim hiperproteic, adica sa consumi zilnic pe perioade mari de timp foarte multa carne. Nu numai ca-ti poate da mtabolismul peste cap, ceea ce se va intampla mai mult ca sigur, dar vei dezvolta pe termen lung foarte multe probleme de santate in special hepatice si intestinale. Eu cunosc cazuri de oameni care, chipurile "facand sport" si punand botul la fel si fel de pareri venite din partea unor baieti cu muschi, s-au distrus pe viata. Majoritatea celor umflati si plini de muschi ofera o falsa impresie si anume ca sunt persoane sanatoase. Nu asculta pe toata lumea care-si da cu parerea referitor la "ce trebuie sa iei ca sa cresti" pentru ca cel mai probabil vei ajunge sa suferi de vreo boala. Daca vrei sa faci o treaba calumea, intereseaza-te de un nutritionist bun si apeleaza la el. Indrumarile pe care ti le va da in ceea ce priveste alimentatia, prezinta o garantie. Schimbul de opinii de prin salile de sport nu sunt nimic altceva decat niste experiente cat se poate de subiective si neacreditate, care de cele mai multe ori iti pot compromite sanatatea.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Suplimentele afecteaza intregul organism. Substantele chimice din ele ti-au produs hiperaciditate. Ar fi bine sa incetezi cu ele si sa iei tratamente cu Omez, Ranitidina, etc. Trebuie sa te feresti de alimentele care-ti provoaca acid. Nu stiu care sunt alea. depinde de om. Eu pot manca rosii si nu pot manca castraveti. La sotia mea este invers.

| Nickname1890 a răspuns:

Teoretic nu ar avea de ce sa te afecteze. Nu cred ca trebuie sa iti faci griji pentru ele.

| Inferno a răspuns:

"The primary ingredient of Gold Standard 100 Percent Whey Protein is a protein blend consisting of whey protein isolates, whey protein concentration and whey peptides. Whey is derived from milk and contains lactose. If you are lactose-intolerant, drinking beverages made from the powder may cause an upset stomach, diarrhea, abdominal pain and cramping, bloating, and gas. Individuals who are allergic to the milk protein casein may develop hives, skin rashes, facial swelling and trouble breathing."
http://www.livestrong.com/......e-effects/

| AlexX a răspuns:

Salut, faci cumva sala? Daca da, sa stii ca de la efort faci acid la stomac, iar daca iei proteina dupa sala posibil sa iti creeze impresia ca e de la ea. Toate cele bune!