| Ungurean_Andrei_1999 a întrebat:

Buna ziua You. Am o întrebare. Hagh activator m-ar mai ajuta sa cresc in înălțime, sau indezvoltarea sistemului osos și muscular? Am 19 ani.

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

La 19 ani, a lua somatotropina nu mai foloseste la nimic. Somatotropina se ia in copilarie, si numai la indicatia doctorului. Adultul poate lua somatotropina doar daca are deficienta in acest sens, insa aceasta nu mai afecteaza cresterea in inaltime, ci alte functii - precum musculatura, retentia de anumiti electroliti etc. Daca iei somatotropina fara sa ai o deficienta in acest sens, atunci pot aparea efecte negative: probleme cardiace, diabet, edeme si altele.

Deficienta de somatotropina se detecteaza cu ajutorul examenului endocrinologic. La tine nu este cazul probabil.

Deci, pe scurt, nu te ajuta sa cresti in inaltime, ci doar in dezvoltarea sistemului Osos si muscular. Insa acestea se pot dezvolta in alte moduri mai sanatoase, fara efecte secundare (exp. sport).

1 răspuns:
| RobertMoon a răspuns:

Sa cresti in inaltime nu te va ajuta, dar te poate ajuta sa iti dezvolti putin putin musculatura, asta daca faci ce trebuie.