| andrei213 a întrebat:

Care e diferenta dintre un kimono de karate si un kimono de judo? fundita

Răspuns Câştigător
| visatorul78 a răspuns:

Sunt doua diferente semnificative.
Kimono-ul de judo este facut din material gros, tesut special, pentru a putea rezista. Asta deoarece tehnicile de lupta de multe ori folosesc drept parghie hainele oponentului in proiectari. Adica, spus in alte cuvinte, de multe ori iti arunci adversarul tinandu-l de haina.
La karate nu exista aceasta solicitare. In schimb, in karate exista doua tipuri de kimono. Exista un kimono subtire, flexibil, utilizat la antrenamente si la concursurile de kumite si mai exista un kimono facut dintr-un material mai rigid, pentru concursurile de kata. Acest kimono, prin duritatea lui, amplifica foarte mult "sunetul" loviturii practicantului.

1 răspuns:
| SilanceWhite a răspuns:

Poi sa vezi.M-am inscirs si eu de curand la karate(shotokan-fudokan) si m-am dus sa-mi iau kimono.Dar mi-am luat din acela de judo. Diferenta este ca la cel de judo partea de sus nu este din acelasi material cu pantalonii.Are un fel de "bobite", Nu stiu cum sa zic.La cel de karate partea de sus este din acelasi material cu pantalonii.Cam asta e.