| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta intre Karate, Kempo si Judo? Ce imi recomadati? Funda! kiss

Răspuns Câştigător
| VladoF a răspuns:

KEMPO=este o formă mixtă de artă marțială, care s-a dezvoltat pe la mijlocul secolului XX printre altele din arta de luptă a călugărilor chinezi Shaolin și descendentul acestei arte marțiale pe Okinawa, Karate-Do.

KARATE= este o artă marțială japoneză introdusă în Japonia (și ulterior în lume) din Okinawa în 1922. În japoneză kara înseamnă gol, te înseamnă mână iar dō înseamnă cale, rezultatul fiind calea mâinii goale. În karate se utilizează lovituri cu mâinile și picioarele, blocaje, secerări, prize, proiectări fiind un stil extern de luptă.

JUDO= este o artă marțială japoneză modernă (Gendai budō). În 1882, pornind de la principiile tradiționalului jujutsu și păstrând tehnicile de aruncare și prize ale acestuia, profesorul Jigoro Kano și-a format propriul său stil, care a devenit cunoscut sub denumirea de Kano-ryu, iar mai târziu s-a numit Kodokan Judo.